5 Kolay Adımda Dış Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir? – Bölüm 1

5 Kolay Adımda Dış Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir? – Bölüm 1

5 Kolay Adımda Dış Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir? – Bölüm 1

5-Kolay-Adımda-Dış-Kapı-Kilidi-Nasıl-Değiştirilir-1-1
Kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusu birçok kişi tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Dış kapı kilitleri, evlerin güvenliği için kullanılan en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle kullanımı kesinlikle gerekli olan güvenlik sistemlerinden bir tanesidir.
Kilit Noktalar
 • Ev, işyeri ve çeşitli yerlerde güvenliğin sağlanması için güçlü kapı kilidi modelleri tercih ediliyor. 
 • Kilitler uzun süre kullanıldıkları için işlevlerini yitirdikleri zaman değiştirilmeleri gerekiyor. 
 • Kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusunda en önemli noktalardan bir tanesi kullanılacak malzemelerdir.
Yazı Konu Başlıkları

Uzun süreli kullanımlarda kilitler çeşitli dış etkenlere maruz kalabilirler. Bu sebeple, eskiyen veya arızalanan kilitler değiştirilmelidir. Aksi takdirde güvenlik açıklarına yol açabilirler. Dış kapılar genellikle çelik oldukları için çelik kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusu da bu konular ile bağlantılıdır.

Kapı Kilidi Neden Bozulur?

Kapı kilidinin bozulmasının birkaç nedeni olabilir. Bu nedenler arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Yaşanan aşırı aşınma ve yıpranma
 • Kilidin uzun süre bakım yapılmaması
 • Montaj hatası
 • Isı ve nem gibi dış etkenlerin etkisi

Anahtarı Kaybolan Kilit Göbeği Nasıl Değiştirilir?

Evinizdeki kilit göbeğinin anahtarını kaybettiyseniz endişelenmeyin, kolayca değiştirebilirsiniz. İşte adım adım kilit göbeği değiştirme rehberi:

Gerekli Malzemeler:

 1. Yedek kilit göbeği
 2. Tornavida seti
 3. Küçük bir matkap

Adım 1: Kilit Göbeğini Çıkarma

Öncelikle, kilit göbeğini vidalarını gevşeterek kapıdan çıkarın.

Adım 2: Yeni Kilit Göbeğini Takma

Yedek kilit göbeğini takarak vidaları sıkın ve kilit göbeğinin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Bu adımları takip ederek anahtarı kaybolan kilit göbeğini kolayca değiştirebilirsiniz.

kapı kilidi nasıl değiştirilir

Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir?

Kilitler ev güvenliğini sağlamak için kullanılan ilk alternatiftir. Fakat arıza çıkardığı veya kullanım ömrünü doldurduğu zaman değiştirilmeleri gerekiyor. Bu noktada da kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusu gün yüzüne çıkıyor. Kilit değiştirmek için izlenmesi gereken belirli aşamalar vardır. Bu aşamalar herhangi olası hataları önlemek için oldukça önemlidir. Yani dikkat edilmesi gereken noktaların önceden belirlenebilmesi bir avantajdır. 

Kilit değişim aşamaları sırayla her bir adım doğru bir şekilde yapılırsa işe yarar. Çünkü kilit mekanizmaları oldukça karmaşık ve zorlayıcı olabiliyor. Kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusu da burada önem kazanıyor. Bunun için kilit değişim aşamaları öğrenilmeli ve dikkatlice uygulanmalıdır. Çünkü ancak bu şekilde değişim işlemi tamamlanabiliyor. 

Gerekli Malzemeler Ayarlanır

Gerekli olan malzemelerin ayarlanması, kilit değişiminin daha çabuk ve eksiksiz sonuçlanmasını sağlar. Bu sebeple de değişim işlemine başlamadan önce mutlaka gerekli malzemeler ayarlanmalıdır. Sadece değişim işlemleri için değiş tüm mekanik işler için bu kurala dikkat edilmelidir. Çünkü bu sayede iş, eksiksiz ve daha kaliteli bir şekilde yapılabiliyor. 

Gerekli olan malzemeler şu şekildedir;

 • Yani dış kapı kilidi
 • Tornavida
 • Pense
 • Ölçüm bandı
 • Kalem

Bu malzemeler kapı kilidi değişimi için ihtiyaç duyulan malzemelerdir. Yani hepsinin eksiksiz bir şekilde el altında hazır bir şekilde durması gerekiyor. Çünkü bu malzemelerden biri bile eksik olursa kapı kilidi değiştirilemez. Kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusu kadar kullanılacak malzemeler nelerdir sorusu da bu nedenle oldukça önemlidir. 

Vidalar Sökülür

Mekanizma tamamıyla vidalar sayesinde yerine oturtulur. Bu nedenle de sökme işlemine başlarken tornavida hazırda bulunmalıdır. Kilidi sökmek için tüm tornavidalar sökülmeye başlanır. Fakat bunu yapmadan önce vidaların yerini kaybetmemek için önlem alınmalıdır. Çıkarılan vidaların yerleri not alınmalı veya fotoğraflanmalıdır. Çünkü çıkarılan vidalar diğer işlemlerden sonra aynı yerlerine takılmalıdır. Bu nedenle de çıkarıldıkları yerlere doğru bir şekilde geri takılmaları gerekir. 

Bunun için kale kullanıp çıkarılan yerlere işaretler konabilir. Veya sökme işlemi yapılmadan önce fotoğraflanabilir. Bu şekilde sökülmesi gereken noktalar sökülür ve vidalar kenara alınır. Vidaların kaybolmamaları önemlidir. Çünkü montaj işleminde tekrardan kullanılmaları gerekecek. Bunun için vidaları bir poşete koyup kaybolmayacak bir yere almak en doğru seçenek olacaktır. Ayrıca bu aşama oda kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusunun da bir parçasıdır. 

kapı kilidi nasıl değiştirilir

Kilit Yuvadan Çıkartılır

Vidalar söküldükten sonraki adım ise kilidin yuvadan çıkartılmasıdır. Bu aşamada dikkatli olunması gerekiyor. Kapı kilitleri dışarıdan tek parça gibi görünse de iç aksamları hassastır. Bu nedenle de yuvadan çıkartılırken dikkatli bir şekilde çıkarılması gerekiyor. Çünkü kilit yuvadan çıkarken yuvaya herhangi bir şekilde zarar vermemelidir. Aksi takdirde takılan yeni kilit yuvaya sağlam bir şekilde oturamayabiliyor.

Bu nedenle kilidi çıkarırken özen gösterilmesi gerekir. Yeni kilit takılmadan önce yuvayı gözden geçirilmelidir. Herhangi bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Kilidi yuvadan çıkarırken herhangi bir parçanın yuvada kalmaması gerekir. Çünkü kalırsa yeni kilit tam anlamı ile yerine oturmaz. 

Yeni Kilit Yuvaya Yerleştirilir

Eski kilidi söktükten sonraki aşama ise kullanılacak olan yeni kilidin takılmasıdır. Bu aşamadan önce kontrol edilmesi gereken birkaç durum vardır. Bunlardan ilki alınan kilidin kapı ile uyumlu olmasıdır. Çünkü takılacak olan yeni kilit kapı ile uyumlu değilse mekanizma tam anlamı ile yerine oturmaz. Bu da kilidin kullanılmasına engel olur ve kapı kapanmaz. 

Daha sonra tıpkı anahtarı olmayan çelik kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusundaki gibi, sökülen kilit yerine yenisi yerleştirilir. Yeni takılan kilidin yuvaya tam anlamı ile oturması gerekir. Tam alamı ile yerine oturtulan kilidin mekanizması kontrol edilmelidir. Yuvaya oturtulan kilit kontrol edildikten sonra vidaları takılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise vidaların aynı ve doğru yerlere geri takılmasıdır. 

kapı kilidi nasıl değiştirilir

Kontrol ve Testler Yapılır

Kontroller ve testler kapı kilidi değişiminin son adımıdır. Tüm işlemler tamamlanıp vidalar takıldıktan sonra kontroller ve testler yapılır. Vidaları takılan yeni kilit mekanizması test edilmeden kullanılmaya başlanmamalıdır. Bunun nedeni, kilidin ilk kullanımda sıkıntı çıkarmaması fakat sonradan sorun yaratmasıdır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için kontrol işlemleri yapılır. Bu sayede kilit daha uzun süre boyunca kullanılabiliyor. 

Tıpkı cam kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusu gibi kontrol ve testler nasıl yapılır sorusu da sıkça sorulan sorular arasındadır. İlk öncelikle kilidin yerine oturup oturmadığı kontrol edilir. Daha sonra ise mandalının sorunsuz bir şekilde hareket edip etmediği. Bu iki aşama da başarılı bir şekilde gerçekleşirse kapı kapatılıp açılmalıdır. Herhangi bir sorun olmadığı takdirde de kilit kullanıma uygun hale gelmiştir. 

Çelik Kapı Üst Kilit Göbeği Değiştirme

Çelik kapılar evlerimizin güvenliği için önemli bir unsurdur. Bu kapılarda bulunan üst kilit göbeği zamanla kullanımdan dolayı eskir ve değiştirilmesi gerekebilir. Üst kilit göbeğini değiştirmek için öncelikle doğru yedek parçayı satın almalısınız. Ardından eski göbeği çıkarmak ve yeni göbeği takmak oldukça basit bir işlemdir. Ancak gerektiğinde uzman bir servisten yardım almanız da doğru bir tercih olabilir.

Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir ve Neden Değiştirilir?

Kapı kilidi değişiminin çeşitli nedenleri olabiliyor. Dış kapı kilidi değişimi evlerin güvenliklerini artırmak için yapılabilecek en basit ve etkili işlemdir. Eski kilitler zamanla paslanıp kullanılmayacak hale gelebilirler. Bu nokta da çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilirler. Yani uzun da olsa değişime ihtiyaç duyarlar. 

Eskiyen, güvenli olmayan veya arızalanan kilitlerin yeni bir kilit ile değiştirilmeleri şarttır. Çünkü güvenlik, arıza ve estetik sorunları da beraberinde getirmesi an meselesidir. Cam kapı kilidi nasıl değiştirilir sorusu da burada akıllara geliyor. Çünkü diğer kapılara göre cam kapılar daha sağlam kilitlere ihtiyaç duyarlar. Alçak balkonlu evlerin güvenliği için cam kapı kilitlerinin belirli aralıklarla değiştirilmeleri gerekir. 

kapı kilidi nasıl değiştirilir

Kapının Arkasında Anahtar Varken Kapı Açılır Mı?

Birçok kişinin karşılaştığı sorunlardan biri de kapının arkasında anahtar olup olmadığıdır. Ancak, genel olarak kapının arkasında anahtar varsa ve doğru şekilde kullanılırsa kapı açılabilmektedir. Anahtarın doğru şekilde uygulanması ve kapının kilidinin açık olması önemlidir. Aksi halde kapı açılmayabilir veya kilidi zarar görebilir. Bu nedenle, kapının arkasında anahtar olduğunu fark ettiğinizde dikkatli bir şekilde kontrol etmek önemlidir.

Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir ve Seçimi Nasıl Yapılır?

Kapı kilidi değişimi ve seçimi birbirleri ile alakalı olan iki konudur. Çünkü kilit seçimi güvenliğin sağlanması için bir etkendir. Her kapı için farklı kilit seçenekleri mevcuttur. Bu nedenle kilit seçimi yaparken nereye takılacağı, güvenliği, kullanım kolaylığı ve fiyatı göz önünde bulundurulur. 

Dış Kapı Kilidi Modelleri Nelerdir?

Kapı kilidi modelleri farklı alanlarda ve kapılarda kullanılmaları üzere üretilmişlerdir. Hepsi farklı modeller oldukları için farklı özelliklere sahiplerdir. Bu nedenle de kullanım alanlarında farklılıklar görülür. Genel olarak sıkça kullanılan üç çeşit kilit vardır. Silindir, gömme ve kartlı kilitler bu modeller arasındadırlar. Seçim yapılmadan önce de tüm etkenler göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir kilit seçimi yapılmalıdır. 

Maymuncuk Kilitli Kapıyı Açar Mı?

Maymuncuklar, genellikle kilitli kapıları açmak için kullanılan bir araçtır. Ancak basit maymuncuklar sadece belirli tip kilitlerde işe yarayabilir. Karmaşık veya modern kilitlerde etkili olmayabilirler. Ayrıca, maymuncuk kullanmak yasa dışı olabilir ve suç teşkil edebilir. Bu nedenle, kilitli kapılara maymuncuk kullanmaktan kaçınılmalı ve profesyonel yardım alınmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Kapı kilidini değiştirmek için hangi malzemeler gereklidir?

Kapı kilidini değiştirmek için genellikle yeni bir kilit, vidalar, tornavida ve gerekli montaj malzemeleri gereklidir.

Kilit değişimi ne kadar sürer?

Kapı kilidi değişimi genellikle 30-60 dakika arasında sürmektedir, ancak profesyonel yardım alındığında daha hızlı tamamlanabiliyor.

Kapı kilidi değişimi için bir uzmana ihtiyaç var mıdır?

Eğer kendiniz yapabileceğinize güvenmiyorsanız veya emin değilseniz bir uzmandan destek almanız daha güvenli olacaktır.

Hangi durumlarda kapı kilidinin değiştirilmesi gerekir?

Kapı kilidinde kırılma, bozulma, anahtarın çalışmaması gibi durumlarda ya da güvenlik sebepleriyle kilidin değiştirilmesi gerekebiliyor.

Kapı kilidini kendimiz değiştirebilir miyiz?

Eğer teknik bilginiz ve gerekli malzemeleriniz varsa kapı kilidini kendiniz değiştirebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken dikkatli olmalısınız.

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Damlama Sulama Sistemi ile Tarım Verimliliğini Artırma Yolları
Akıllı Damlama Sulama...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sistem sayesinde bitkilerin…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne Yapmalı?
Doğalgaz Arıza Durumunda...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can sıkıcı durumlardan biridir. Bu tür bir…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti, kontrol altına alınması ve yangın söndürme…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Akıllı Damlama Sulama Sistemi...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti,…
E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
E-ticaret sitesi kurmak, günümüzde birçok kişinin ilgi duyduğu ve tercih…
E-ticaret Nasıl Yapılır? 20...
E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret, elektronik ortamda ürün veya hizmetlerin alınıp…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.