Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerime Alırım?

Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerime Alırım?

Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerime Alırım?

Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerime Alırım Online Keşif -2
Yeni bir haneye taşınanların aklına gelen ilk sorulardan bir tanesi genelde ‘’Doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım?’’ ya da ‘’Doğalgaz nasıl açılır?’’ sorusu oluyor. Bu durum oldukça önemlidir. Çünkü ısınma ve sıcak su ihtiyacının bir numaralı kaynağı olan doğalgaz, bir ev için en önemli etkenlerdendir. Doğalgaz aboneliği bakıldığı zaman oldukça kolay bir şekilde devir alınabilir. Bu yüzden yapmanız gereken maddeleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra aboneliğinizi kolayca alabilirsiniz.
Kilit Noktalar
 • Doğalgaz abonelik işlemleri şahsi işlemler olduğu için sizin yerinize başka biri yapamaz.
 • Abonelik işlemleri oldukça kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirilebilir.
 • Abonelik işlemleri için evraklarınız oldukça önemlidir. Bu nedenle eksik evrak olmamasına dikkat etmelisiniz.
Yazı Konu Başlıkları

Doğalgaz Aboneliğini Üzerine Alma İşlemleri

Doğalgaz aboneliğini üstünüze almadan önce yapmanız gereken birkaç tane işlem bulunur. Bu işlemler doğalgaz aboneliği işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü eksik veya hatalı bir işlem yapmanız aboneliğinizi almanıza engel olur. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için de evraklarınızın eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde önceden hazırlamanız en doğru seçenek olacaktır. 

Yapmanız gereken işlemlerden ilki şehrinizde bulunan doğalgaz dağıtım şirketine başvuruda bulunmanız olur. Bu sayede doğalgaz aboneliği işlemlerinin ilkini gerçekleştirmiş olursunuz. Ardından başvurunuzu sıraya alıp sıra sizlere sıra gelince işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlarlar. Fakat bu noktada öne gelen etkenlerde belgeleriniz bulunur. Çünkü işlemlerinize başlanması için belgelerin eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekiyor. 

Bir yandan unutulmaması gereken şey ise doğalgaz aboneliğini üzerine alacak kişinin hane sahibi veya kiracı olması gerekir. Aslında buradaki en önemli nokta gazı kullanacak kişinin bizzat kendisinin bu işlemleri gerçekleştirmesi gerektiğidir. Bütün işlemler gerçekleştikten sonra doğalgaz aboneliği açtırmak için firmanın hazırladığı teklifin imzalanması yeterli olacaktır. 

Doğalgaz Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Doğalgaz kullanımınızı sağlamak için ihtiyacınız olan birkaç belge bulunur. Bu belgeler gazı kullanacak kişinin siz olduğundan emin olmak ve teyit etmek için gerekli olan belgelerdir. Fakat istenilen belgelerin içeriği duruma göre değişiklik gösterir. Nasıl yani? Eğer bir eve ilk defa yerleşiyorsanız doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Kimlik Belgeniz
 • Tapu
 • Apartman Yapı Ruhsatı
 • Numarataj Belgesi
 • DASK Poliçesi
 • Bina Metrekare Cetveli

Tabi ki de daha önce abonelik açtırılmışsa saydığımız belgelerin tümüne ihtiyacınız yoktur. Bahsettiğimiz belgeler bir hane için ilk defa doğalgaz aboneliği açtırılıyorsa ihtiyaç duyulan belgelerdir. Aksi takdirde bu belgelerin çoğuna ihtiyacınız kalmaz. Sadece gaz kullanacak kişinin siz olduğunu kanıtlayan ve hane belgeleri yeterli olacaktır. 

Doğalgaz aboneliği işlemleri de kendi içlerinde farklılıklar gösterir. Örneğin ilk defa doğalgaz kullanılacak hane için istenilen belgeler değişiklik gösterirken, kiracılar için de bu durum değişiklik gösterir. Çünkü kiracılar zaten açılmış bir aboneliği üstlerine alacakları için istenilen evraklar da değişiklik gösterir. 

Kiracılar İçin Doğalgaz Aboneliğini Üzerine Alma

Eğer bir eve kiracı olarak taşındıysanız doğalgaz abonelik başvurusu için yapmanız gereken birkaç işlem bulunuyor. Fakat merak etmeyin bu işlemler oldukça kolay ve basit bir şekilde tamamlanabiliyor. İlk defa doğalgaz aboneliği açma işlemlerinden bahsetmiştik. Bir ev için abonelik oluşturulduysa sonradan yapmanız gereken tek şey istenilen belgeleri tamamlaman olur. 

İstenilen belgeler tamamlandıktan sonra yetkili gaz açma firmasına başvurabilirsiniz. Yetkili firmaya başvurmadan önce tamamlamanız gereken belgeleri öğrenip eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Peki, nedir bu belgeler? Genel olarak talep edilen belgeler sizin kimliğinizi doğrulamak ve devredilecek doğalgaz aboneliği işlemlerinin sizin için yapıldığını kanıtlayacak belgelerdir. 

 • Kiracının nüfus cüzdanı
 • Daire tesisat numarası
 • Kira kontratı

Gibi belgeler doğalgaz aboneliği açtırmak için yeterlidir. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde çıkardıktan sonra doğalgaz abonelik başvurusu yapabilirsiniz. Ardından yetkili yetkili firma belgelerinizi onaylayacak ve gaz açma işlemi tamamlanacaktır. 

İş Yerleri İçin Doğalgaz Aboneliğini Üzerine Alma

İş yerleri için doğalgaz aboneliği ne kadar sürede tamamlanır? Bildiğiniz gibi iş yerleri için birçok abonelik ve kurumsal işlemler daha farklı bir şekilde tamamlanır. Çünkü iş yerlerinin sunması gereken evraklar bireysel işlemlere göre değişiklik gösterir. Bu değişiklikler doğalgaz aboneliği işleminde de geçerlidir. Eğer iş yeriniz için abonelik açtırmak veya devralmak istiyorsanız başvuru yaparken hazırlamanız gereken evraklar bulunuyor. 

Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir. Çünkü iş yerlerinin alması gereken izin ve kanıtlanması gereken birkaç belgesi bulunur. Aksi takdirde doğalgaz aboneliği işlemleri tamamen yapılamaz. Kiracılar ve yeni abonelik açtırırken ihtiyacınız olan belgelerden bahsettik. Peki, iş yeri doğalgaz aboneliğini açtırmak için hangi belgelere ihtiyacımız var? Gelin bu belgelere bir göz atalım. 

 • Vergi levhası
 • Yetki belgesi
 • Kaşe
 • Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde şirketi yer aldığı sayfa fotokopisi
 • İmza sirküleri

Saydığımız bu belgeler tamamlandığında yapmanız gereken işin neredeyse tamamı tamamlanmış oluyor. Daha sonra yapmanız gereken yetkili gaz firmasına başvuruda bulunmanız. Başvuruda bulunduktan sonra doğalgaz abonelik ücreti ödemeniz yeterli olacaktı. Daha sonra yetkili firma birkaç gün içinde gazınızı açacaktır. Bu şekilde doğalgaz aboneliği işlemleriniz tamamlanır ve doğalgazınızı dilediğiniz şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Doğalgaz Aboneliğini Üzerine Almama Cezası Var Mı?

Diğer aboneliklerde olduğu gibi doğalgaz aboneliği işlemlerinde de cezai işlem bulunuyor. Herhangi bir kaçak kullanım tespit edildiği zaman Enerji Piyasaları Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından kullanıcıya ceza kesilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yapmanız gereken kaçak kullanımdan uzak durmak olacaktır. Aksi takdirde kaçak kullanım tespit edildiği anda cezai işlem uygulanır. 

Peki, kaçak veya uygunsuz kullanım durumu tespit edilirse ne kadar para cezası uygulanır? Doğalgaz aboneliği kaçak işlemlerinde uygulanan cezai tutar KDV hariç 90 TL’dir. Kaçak kullanımın yanında usulsüz yol ile kullanılan doğalgaza kullanılan miktara göre ceza kesilir. Yani uygulanan ceza sadece kaçak kullanım işlemine değil kullanılan doğalgaz miktarına göre belirlenir ve uygulanır. 

Fakat hiçbir şekilde bu yola başvurmamanız en sağlıklı sonuç olacaktır. Çünkü böyle bir durumda hem yetkili firma hem de devlet tarafından iyi bir tepki alamayacaksınız. Bu yüzden doğalgaz aboneliği işlemlerinizi tamamlayıp uygun şekilde doğalgazınızı kullanmalısınız. 

Doğalgaz Aboneliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğalgaz aboneliği işlemi hakkında kullanıcılar tarafından merak edilen birkaç tane soru bulunuyor. Bu sorular genellikle abonelik işlemleri veya gaz açımı hakkında olsa da, farklı farklı sorular vardır. Örneğin abonelik işlemleri tamamlandıktan sonra gaz açımı ne zaman yapılır? Başvuru yapıldıktan sonra gaz açımı aynı gün veya bir iki gün sonrasında gerçekleşiyor. Fakat bu şehrinizdeki yetkili gaz firmasına göre de değişiklik gösterebilir. 

Sık bir şekilde sorulan sorulardan bir tanesi de doğalgaz aboneliği alma işlemi nereden yapılır sorusu oluyor. Abonelik işlemleri bulunduğunuz bölgedeki yetkili gaz dağıtım firması tarafından yapılır. Bunun için firmanın şubesine veya varsa internet adresinden yapabilirsiniz. Bu seçim tamamen sizin tarafınıza kalmış bir seçenektir. 

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de doğalgaz aboneliği yapıldığı zaman alınan güvence bedeli hakkında oluyor. Kullanıcılar doğalgaz güvence bedelinin neden alındığını merak ediyorlar. Bunun nedeni abonelik iptali durumunda eğer bir borç kalmışsa alınan güvence bedelinden ödenir. Yani bakıldığı zaman güvence bedeli depozito şekilde alınır. 

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürgülü Kapı Kilidi İle Kötü Niyetli Teşebbüslere Karşı Caydırıcı Önlem
Sürgülü Kapı Kilidi...
Güvenlik önlemleri alırken birçok kişinin aklına ilk olarak alarm veya gelişmiş kilit sistemleri geliyor. Bu sistemlerin…
İşletmeler için En Doğru Cam Kapı Kilit Sistemleri
İşletmeler için En...
Cam kapılar, modern ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile işletmeler tarafından kullanılan kapı modelleridir. Fakat…
Otomatik Kapı Kilidi Nerelerde Kullanılır?
Otomatik Kapı Kilidi...
Otomatik kapı kilidi sistemleri gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız kilitleme mekanizmalarından bir tanesidir. Kullanımı oldukça yaygın olan…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Sürgülü Kapı Kilidi İle...
Güvenlik önlemleri alırken birçok kişinin aklına ilk olarak alarm veya…
İşletmeler için En Doğru...
Cam kapılar, modern ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile…
Otomatik Kapı Kilidi Nerelerde...
Otomatik kapı kilidi sistemleri gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız kilitleme mekanizmalarından…
Dekorasyonda Sedef Boya Desenleri...
Dekorasyon işlemleri yaşam ve çalışma alanları için yapılan yeniliklerden bir…
Sivrisinekleri Uzaklaştırmanın Doğal Yolları
Yaz aylarının belkide en kötü durumlarından bir tanesi sivrisineklerin ortaya…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.