Doğalgaz Tesisatı l Daire İçi Doğalgaz Döşeme Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Tesisatı l Daire İçi Doğalgaz Döşeme Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Tesisatı l Daire İçi Doğalgaz Döşeme Nasıl Yapılır?

Doğalgaz-Tesisatı-Daire-İçi-Doğalgaz-Döşeme-Nasıl-Yapılır-Online-Keşif-1
Doğalgaz, doğada genellikle petrol yataklarının üstünde bulunan fosil bir yakıttır. Kullanımı sırasında herhangi bir tepkime ya da gaz salınımı olmadığı için temiz ve çevreci özelliği ile ön plana çıkar. Özellikle ev ve iş yerlerinin ısıtılması için tercih edilir. Isınma, sıcak su ve enerji ihtiyacını doğalgazdan sağlamak için binalara gerekli tesisatların yerleştirilmesi gerekir. Doğalgaz nedir, nerelerde kullanılır ve doğalgaz tesisatı nasıl yapılır hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.
Kilit Noktalar
 • Doğalgaz, yeraltında milyonlarca yıl kalarak fosil hale gelmiş canlılardan elde edilen bir enerji kaynağıdır.
 • Doğalgaz ısınma, sıcak su ve enerji olarak gerek yaşam alanlarında gerek sanayi sektöründe kullanılır.
 • Doğalgaz tesisatı döşenirken binaya ait projeye sadık kalınır, boruların gaz kaçırmayacak şekilde eklendiğinden emin olunur ve dağıtıcı firmadan gerekli izinler alınır.
Yazı Konu Başlıkları

Doğalgaz Nedir ve Hangi Ülkelerde Üretilir?

Doğalgaz, tıpkı petrol gibi milyonlarca yıl önce yaşamış ve toprak altında kalarak fosilleşmiş canlıların kalıntıları ile oluşur. Bu kalıntılarda asırlar içerisinde biriken mineral yağı doğalgaza dönüşerek bugünkü formunu alır. 

Doğalgaz, büyük bir kısmı metandan az miktarda etan, bütan, propan atom ve karbondioksitten oluşan bir gazdır. Renksiz, kokusuz ve hafif olması özelliği ile gözle görülmesi veya fark edilmesi kolay değildir. 

Doğalgazın petrolün aksine kullanımı sırasında atmosfere zehirli gaz salınımı yapmaması birçok alanda tercih edilmesinde etkili olmuştur. Özellikle son yüzyılda artan petrol ve kömür ihtiyacı insanları farklı hammadde arayışları içerisine sokmuştur. 

Bu arayış sonucunda başta evler olmak üzere sanayi ve iş yerlerinde özellikle ısıtma olmak üzere farklı amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Ana bir merkezden çekilen borular sayesinde evlerde doğalgaz tesisatı kullanımı giderek artmıştır.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Rusya, İran, Çin ve Kanada dünyada doğalgaz üretiminde öncü ülkelerdir. Türkiye, rezervi ve üretimi açısından ülkeye yetecek kadar doğalgaza sahip olmadığı için dışarıdan karşılar. Uluslararası doğalgaz projeleri ile birçok boru hattına sahip olduğu gibi bazı projelerde doğalgaz enerji koridoru görevini üstlenir. Türkiye, sınırları içerisinde barındırdığı doğalgaz tesisatı ve boru hatlarıyla stratejik bir öneme sahiptir.

Doğalgazın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Doğalgaz, keşfedildiği ilk zamanlarda petrolün üzerinde yer alan değersiz bir madde olarak görülmüştür. İlerleyen yıllarda bu gazın değersiz olmadığı tam aksine temiz ve doğa dostu bir enerji kaynağı olduğu fark edildi. 

Çevreci olması sebebiyle birçok ülke enerji ihtiyacının karşılanmasında doğalgazı ön plana aldı. Bu gelişmeler günümüzde doğalgazı petrolden sonra en çok ihtiyaç duyulan hammaddelerden biri yaptı.

Temiz bir gaz olması sebebiyle doğalgazın kullanım alanı oldukça genişledi. Yakın zamana kadar soba tipi ısınmanın yerini alarak evlerin içlerine kadar girdi. Modern yaşam alanlarında özellikle ısınma, su ısıtma ve enerji kaynağı olarak kullanımı yaygın hale geldi. 

Doğalgaz tesisatı ile yaşam alanlarının hemen her yerine eşit oranda ısı yayılmasını ve alanların rahatça kullanılmasını sağladı. Bununla birlikte mutfakta yemek pişirme veya sıcak su imkanı da kazanılmış oldu.

Yaşam alanlarının dışında sanayi kollarında da yaygınlaşan doğalgaz, birçok sektörde günlük iş veriminin artmasına katkıda bulundu. Fırın ve restoranlarda odun ile sağlanan fırın ateşi yerini doğalgaza bıraktı. 

Demir- çelik, cam ve kiremit üretimlerinde yine doğalgaz tesisatı kullanılır. Elektrik üretiminde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olmasa da doğalgaz kullanarak üretim gerçekleştiren santraller vardır.

Doğalgaz Tesisatı Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Evlere ve iş yerlerine başta ısınma ihtiyacı olmak üzere sıcak su ve enerji ihtiyacını karşılamak için doğalgaz dağıtımı yapılır. Doğalgaz dağıtım noktalarından çekilen hatlarla önceden planlanmış ve onaylanmış projelere gaz akışı sağlanır. Doğalgaz tesisatı döşeme aşamasında kullanılan birtakım malzemeler vardır.

Doğalgaz tesisatı kurulumunda öncelikli olarak gaz vanası bulundurulur. Gaz vanası doğalgaz akışını kontrol etmek için oldukça önemlidir. Flex hortum, dayanıklılığı ve gaz muhafaza gücü ile tesisatta sıklıkla tercih edilir. PPRC boruları, özellikle sıcak-soğuk su akımı için kullanılan ideal malzemelerdendir. Kolay sıvı akışı sağlamaları ile öne çıkarlar. 

Bunlar dışında doğalgaz tesisatı kurulumunda kullanılan diğer malzemeler ise şunlardır:

 • TE bağlantı rakorları
 • Hortum kanalları ve ek parçalar
 • Bağlantı kelepçeleri
 • Hortum bağlantı rekorları
 • Basınç regülatörü
 • KAS- Tak daire içi tesisat hortumları

Daire İçi Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Doğalgaz, çevreci ve temiz bir kullanım sağladığı için gün geçtikçe artan bir talebe sahiptir. Artık modern anlamda oluşturulan yerleşim alanları doğalgaz tesisatına uygun halde inşa ediliyor. 

İnşa sırasında doğalgaz tesisatının döşenmesi belli aşamalar içerir. İlk ve öncelikli aşama proje üretimi ve projenin onaylanmasıdır. Tesisatın yapılacağı binaya dair projeler tam ve hatasız olmalıdır.

Doğalgaz tesisatı proje aşamasından sonra ise ikinci aşama olarak döşeme gelir. İlk kısımda her detayı planlanan doğalgaz borularının nereye yerleştirileceği bu aşamada gerçekleştirilir. Doğalgaz boru hattının yer alacağı noktalar uygun ölçülerde delinen betona yerleştirilir.

 Betona yerleştirilen boruların herhangi bir sızma yapmayacağından emin olunur ve borulara zarar vermeden üstü kapatılır. 

Doğalgaz tesisatı döşeme işlemlerinden sonraki aşama dağıtım şirketinden onay almak geliyor. Tesisatı tamamlanan binaya ana hattan gelen doğalgaz akışı yetkili firma tarafından sağlanır. Yetkili firma binaya gelerek her şeyin tam ve doğru olduğunu görerek sayacı işleme açar. Son olarak ise kontrollü olarak doğalgaz dolaşımı açılır ve sistemin doğru bir şekilde çalıştığından emin olunur.

Doğalgaz Borularının Döşenmesinde Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?

Doğalgaz kullanımı her ne kadar çevreci olduğu için artsa da dikkat edilmediği takdirde kazalara yol açabilecek bir potansiyele sahiptir. Daire içi doğalgaz tesisatı döşenmesi sırasında dikkat edilmesi gerekilen unsurlardan bazıları şöyledir:

 • Doğalgaz tesisatı döşenirken kullanılan boruların kolay ulaşılabilir bir seviyede olmalı. Müdahale edilmesi gereken durumlarda hızlı bir şekilde gerekli noktaya işlemlerin uygulanması açısından önemlidir.
 • Doğalgaz boruları duvar içine sabitlenirken kıvrılma noktalarına özellikle dikkat etmek gerekir. Kesişme ve bağlantı noktaları gaz dağıtım şirketinin izin verdiği bir teflon bant, keten veya macun ile kaplanmalıdır.
 • Doğalgaz tesisatı döşenirken kullanılan vana yaşam alanının en kolay ulaşılabilir noktasında olmalıdır. Herhangi bir yangın, deprem ya da kaza anında gaz akışını kesmek için bu durum hayati önem taşır. 
 • Doğalgaz tesisatı için kullanılan boru ve malzemelerin uzun ömürlü ve sağlam olmalıdır. Gaz vanası ve boruları darbeye, sarsıntıya ve aşınmaya dirençli olması gerekir. Uzun kullanım ömrüne sahip boruların tercihi ekonomik açıdan da katkı sağlayacaktır.

Doğalgaz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz tesisatı doğru şekilde döşendikten sonra kullanıma uygun hale getirilir. Fakat doğalgazın kullanımı da en az döşenmesi kadar dikkat gerektirir. Doğalgaz kullanırken dikkat etmekte fayda olan bazı öneriler şöyledir:

 • Doğalgaz bağlandıktan sonra yılda bir düzenli kombi ve petek bakımı yaptırmak tesisatın eskimesini ve yıpranmasını geciktirir.
 • Doğalgaz tesisatı tamamlandıktan sonra dağıtıcı firmaya haber vermeden ve donanımlı teknik elemanlardan yardım almadan müdahalede bulunulmamalıdır.
 • Özellikle doğalgaz zehirlenmelerini engellemek için kurulan havalandırma sistemlerinin hiçbir şekilde kapatılmaması veya engellenmemesi gerekir.
 • Doğalgaz peteklerinin bulunduğu alanlarda peteğin etrafının kapatılmamasında fayda vardır. Bu sayede ısı odaya kolayca yayılır.
 • Gaz kaçağı şüphesi olması durumunda öncelikli olarak vanadan gaz akışı kesilmelidir. Hala daha kaçağın olduğu düşünülüyorsa yetkililere acilen haber verilir.
 • Kombinin uzun yıllar çalışabilmesi için basınç barı ara ara takip edilmelidir. Uzun süre düşük basınçta çalışan kombi tehlikelere yol açabilir.

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

2 yanıt

 1. Daire dışı ve içi doğalgaz borçları döşendi, ancak su geçişini sağlayan borular henüz döşenmedi, kombi de takılmadı. Kalan işlemleri herhangi bir firmaya yaptırıp gaz açışını nasıl sağlayabiliriz?

  1. Merhabalar, doğalgaz tesisatının projelendirilmesi işlemini mutlaka gaz dağıtım firmasının yetki verdiği bir firma ile anlaşarak yaptırmanız gerekir. Boruların döşenmesi, kombi ve montaj gibi hizmetler için de yine benzer bir firma yada iki hizmeti de aynı anda sunan bir firma ile anlaşarak çözümleyebilirsiniz. Dilerseniz Online Keşif kombi keşif bölümünden fiyat teklifi alarak da değerlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürgülü Kapı Kilidi İle Kötü Niyetli Teşebbüslere Karşı Caydırıcı Önlem
Sürgülü Kapı Kilidi...
Güvenlik önlemleri alırken birçok kişinin aklına ilk olarak alarm veya gelişmiş kilit sistemleri geliyor. Bu sistemlerin…
İşletmeler için En Doğru Cam Kapı Kilit Sistemleri
İşletmeler için En...
Cam kapılar, modern ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile işletmeler tarafından kullanılan kapı modelleridir. Fakat…
Otomatik Kapı Kilidi Nerelerde Kullanılır?
Otomatik Kapı Kilidi...
Otomatik kapı kilidi sistemleri gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız kilitleme mekanizmalarından bir tanesidir. Kullanımı oldukça yaygın olan…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Sürgülü Kapı Kilidi İle...
Güvenlik önlemleri alırken birçok kişinin aklına ilk olarak alarm veya…
İşletmeler için En Doğru...
Cam kapılar, modern ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile…
Otomatik Kapı Kilidi Nerelerde...
Otomatik kapı kilidi sistemleri gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız kilitleme mekanizmalarından…
Dekorasyonda Sedef Boya Desenleri...
Dekorasyon işlemleri yaşam ve çalışma alanları için yapılan yeniliklerden bir…
Sivrisinekleri Uzaklaştırmanın Doğal Yolları
Yaz aylarının belkide en kötü durumlarından bir tanesi sivrisineklerin ortaya…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.