Panel Radyatör Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Panel Radyatör Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Panel Radyatör Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Panel-Radyatör-Nedir-Nerelerde-Kullanılır-Online-Keşif-1
Panel radyatör, en temelde ısınma ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir araçtır. İçerisinden geçen sıcak suyu ve su buharını çevreye iletmeye ve ısıyı korumaya dayalı bir çalışma prensibine sahiptir. Radyatörler temelde dört tiptir. Panel radyatörler genellikle kurulum kolaylığı ve maliyetinin uygun olması sebebiyle tercih edilir.
Kilit Noktalar
 • Neredeyse tüm evlerde bulunan panel radyatörler, okul, iş yeri vb. birçok alanda ısınma için kullanılır. 
 • Panel radyatörlerin kullanım ömrü 15 - 20 yıl arasındadır. Düzenli olarak temizliği yapıldığında tam ısı verimi ve uzun ömürlü kullanım sunar. 
 • Malzemesi sayesinde hızlıca ısınan panel radyatörler aynı zamanda ortamı da hızlı bir şekilde ısıtır.
 • 300 santimetreden 900 santimetre yüksekliklere varan panel radyatör ölçüleri sayesinde her ihtiyaca uygun hizmet sunar. Özel ölçülerde veya standart ölçülerde tercih edilebilir.
 • Panel radyatör montajı ne kadar doğru bir şekilde yapılırsa o kadar verimli enerji elde edilir. 
 • Panel radyatörler kadar sağladığı kullanım avantajlarıyla alüminyum radyatörler de sıklıkla tercih edilir.
Yazı Konu Başlıkları

Panel Radyatör Nasıl Çalışır?  

Özel bir mühendislik projesine göre yerleştirilen panel radyatörlerin nasıl çalıştığını inceleyelim. Panel radyatörler ısıyayım sistemi ile bulundukları alanı ısıtır. Bir veya iki panelli çeşidi bulunan radyatörler kıyaslandığında tek panelli radyatörün, çift panelli radyatöre göre aynı metrekarede daha az ısı vereceği bilinmelidir. Çift panel tipi kadar ısı vermeyen tek panel radyatör daha çok metrekare bakımından daha küçük alanlarda tercih edilebiliyor. 

Hızlıca ısınan ve soğuyan panel radyatörler kolay imalatı ve montajı açısından kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Panel radyatör fiyatları uygunluğu da büyük orandaki tercih sebebidir. Ortalama olarak 100 metrekare bir alan için 6,5 metre civarı radyatör yeterli olur. Bu da maliyeti düşürür. 

Birden fazla çeşidi bulunan panel radyatörler arasında en çok tercih edilen kanat kanal paneldir. Bu çeşidi açmak gerekirse PKKP yani panel, kanat, kanat paneldir. 

Panel Radyatör Fiyatları

Panel radyatör fiyatları birçok farklı etkene göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca malzeme kalitesi, markası ve tabii en çok da panel radyatör ölçüleri fiyat kısmında belirleyici oluyor.

Standart üretim ölçülerinin yanı sıra dikey ve yatay eksenli pek çok çeşitli panel radyatör ölçüsü mevcuttur. Standart ölçülerde kullanabileceğiniz gibi ihtiyacınıza uygun ölçülerde de sipariş verebilirsiniz. 

Panel radyatör ihtiyacınızı karşılamak için dilerseniz güvenilir markaların mağazalarından dilerseniz de yine güvenilir internet sitelerinden ölçülerinize uygun panel radyatörü sipariş edebilirsiniz. Bu sayede güvenli bir şekilde ısınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

Panel Radyatörlerin Montajı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Panel radyatörlerden tam verim alınması ve uzun ömürlü bir kullanım deneyimi yaşamak için montajı sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Bunlar:

 • Radyatörlerin montajı öncesinde montaj için gerekli olan deliklerin duvardaki doğru yerleri belirlenmeli. Örneğin, dökme dilimli radyatörlerin dilimler arası mesafesi 6 mm olduğu göz önünde bulundurularak duvar delme işlemi gerçekleştirilmelidir. 
 • Verimli bir ısınma için radyatörün monte edildiği yerin yerden yüksekliği 7 cm olarak ayarlanmalı. Duvar ile mesafesi de en az 4 cm olacak şekilde konumlandırılmalıdır. 
 • Radyatörler mümkünse pencere altına monte edilmelidir. Bu şekilde bir montaj yapıldığında dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesini belirli bir oranda engeller.
 • Radyatörlerin üst bağlantı kısmında hava almaya yarayan purjör bulunmalıdır.
 • Radyatörler döşenirken alttan geliş, üstten dönüş şeklinde monte edilmelidir. 

Radyatör Çeşitleri

Radyatörlerin dört farklı tipi bulunur. Bunlar, panel radyatör, alüminyum radyatör, çelik radyatör, döküm radyatördür. Kullanılan malzemesine ve şekline göre farklılık gösteren radyatörlerin hepsi ısınma ihtiyacını karşılarken en uzun kullanım ömrüne sahip olan döküm radyatörlerdir. En çok tercih edilenler de panel radyatörler olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanım ömrü 15-20 olarak kabul edilen panel radyatörler dalgalı ve düz şekilde üretilir. Uygun maliyet ve kolay kurulum sebebiyle sıklıkla tercih edilir. 

Alüminyum radyatör ise su hacmi fazla olduğundan en fazla ısıtma yüzeyine sahip biçimidir. 

Su hacmi açısından en yüksek olan çelik radyatörler döküm radyatörlere göre daha hafif ve uygun fiyatlıdır. 

Döküm radyatörler dökme demirden dilimli olarak üretilirler. Dayanıklı malzemesi dolayısıyla daha uzun ömürlü bir kullanım sunar. Döküm radyatörlerin doğru kullanıma bağlı olarak ortalama 50 yıl kullanım ömrü bulunur. 

panel radyatör

Panel Radyatörlerin Konut ve Ticari Alanlardaki Uygulamaları

Panel radyatörler, konut ve ticari alanlarda sıklıkla tercih edilen ısıtma sistemleridir. Estetik tasarımları ve kullanım kolaylığı ile dikkat çekerler. Konutlarda odaların homojen bir şekilde ısıtılmasını sağlarken, ticari alanlarda geniş kullanım alanı sunarlar.

Fonksiyonelliği ve Verimliliği

Panel radyatörler, kullanıcılarına yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu sağlar. Isıtma ihtiyacını minimum seviyede karşılayarak, bütçenize dost bir çözüm sunarlar. Ayrıca, modern teknolojilerle donatılmış olan panel radyatörler, uzun ömürlü ve güvenilir bir kullanım vaat ederler.

panel radyatör

Hangi Radyatör Daha İyi Isıtır?

Günümüzde birçok farklı tip radyatör bulunmaktadır. Bu tip radyatörler arasında en çok tercih edilenler alüminyum ve çelik radyatörlerdir. Alüminyum radyatörler hızlı bir şekilde ısıtırken, çelik radyatörler daha uzun süre ısıyı muhafaza eder. Dolayısıyla, tercih edilecek radyatör tipi kullanım amacına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Alüminyum Panel Radyatör Nedir?

Yüksek verimde ısı transferine uygun tasarlanan alüminyum panel radyatörler, ısınma ihtiyacını karşılamanın yanı sıra dekoratif bir üründür. Değişik renklerde üretimi mümkün olan alüminyum panel radyatörlerden zevkinize uygun rengi tercih edebilirsiniz. Üretiminde kullanılan özel boyası sayesinde uzun yıllar renk solması yaşanmaz. 

%76 taşınım %24 ışıma ile ısı transferi sağlayan alüminyum panel radyatörlerin bu oranı, radyatör ısıtmasında ideal kabul ediliyor. Ayrıca ısı transferi sırasında ısı havaya yükselir ve altından soğuk hava gelir. Bu işlemin tekrar tekrar yapılmasıyla birlikte ortam ısınır. Aynı zamanda ortamı ısıtırken kendi yüzey sıcaklığı düşük kalan alüminyum radyatör evdeki küçük çocuklar ve bebekler için bir tehdit oluşturmaz.

Korozyona karşı dayanıklı malzemesi ile kullanım sırasında suda bulunan çözünmüş oksijenden etkilenmez. Alüminyum malzemesi korozyona yüksek dayanım göstermektedir. 

Isı transferinde yüksek verime dayalı üretilen alüminyum radyatörler, en az su ihtiyacına sahip radyatördür. Panel radyatörlerin birim ısı için kullandığı suyun miktarı, alüminyum radyatör yüzde 20’sini kullanarak sağlayabiliyor. Bu sayede enerji tüketimini önemli ölçüde düşürür. 

panel radyatör

Alüminyum Radyatör Tercih Edilme Nedenleri

Isı verimliliği, dekorasyon açısından uyumu, farklı şekillerde ve renklerde üretilebilmesiyle sıklıkla kullanılan alüminyum radyatörlerin tercih edilme nedenlerini inceleyelim.

 • Hammaddesi alüminyum olan radyatörler, malzemesi sayesinde dayanıklı, çevreyle dost ve kullanışlıdır.
 • Malzemesi sayesinde korozyona yüksek ölçüde dayanır ve su içindeki çözünmüş oksijenden etkilenmez.
 • Kaynak kullanılmadan geçmeli sistem ile monte edilmesi sebebiyle yüksek sızdırmazlık kalitesine ulaşır.
 • Alüminyum radyatörlerin testlerinde daha yüksek ısı ve basınç kullanılır dolayısıyla oldukça güvenlidir.
 • Alüminyum radyatörler, ısı transferinde yüksek verime göre tasarlandıkları için su ihtiyacı diğer radyatörlere göre daha azdır. Enerji veriminde yüzde yirmi beş / otuz civarında tasarruf sağlar.
 • Isıtma sistemlerinde en verimli metal olarak kabul edilen alüminyum çok daha çabuk ısınır bu sayede ortamı da çok hızlı ısıtır.
 • Malzemesi oldukça hafiftir. Ek taşıma masrafına neden olmadığı gibi montaj sırasında da hafifliği sayesinde herhangi bir zorluk yaratmaz. Kendi aracınızla da taşımaya imkan sağlar.
 • Minimal tasarımı ve şık dizaynı sayesinde göz yormaz, ev dekorasyonuna uyum sağlar. Boyama için uygun yapısı sayesinde dilediğiniz renkte kullanıma uygundur. Özel boyama tekniği ve boyası sayesinde boyanın rengi solmaz.
 • Alüminyum radyatörler, suyu iç kısımlarında bulunan borular üzerinden dolaştırarak ısınma sağlar. Dış yüzeyde sıcak su dolaşımı olmadığı için dışı sıcak değildir. Dolayısıyla yaşam alanlarındaki savunmasız tüm canlılar için güvenli bir ortam sağlar.
 • Alüminyum radyatörler, panel radyatörlere göre daha uzun (ortalama yirmi yıl) kullanım ömrüne sahiptir.
panel radyatör

Panel Radyatörlerin Teknik Özellikleri ve Avantajları

Panel radyatörler, modern tasarımları ve yüksek ısı verimliliği ile evlerde ve işyerlerinde sıklıkla tercih edilen ısınma sistemleridir. Özellikle Kış aylarında ısınma ihtiyacını karşılamak için ideal bir seçenek olan panel radyatörlerin bazı teknik özellikleri ve avantajları şunlardır:

Teknik Özellikler:

 1. Yüksek ısı verimliliği sağlar.
 2. Kolay montaj ve demontaj imkanı sunar.
 3. Farklı boyut ve renk seçenekleri mevcuttur.
 4. Çelik, alüminyum veya panel çeşitleri bulunmaktadır.

Avantajları:

 1. Enerji tasarruflu çalışma sağlar.
 2. Otomatik termostat ile istenilen sıcaklığı ayarlamak mümkündür.
 3. Oda dekorasyonuna uygun şık tasarımlara sahiptir.
 4. Kolay temizlenebilir ve bakımı basittir.

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Damlama Sulama Sistemi ile Tarım Verimliliğini Artırma Yolları
Akıllı Damlama Sulama...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sistem sayesinde bitkilerin…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne Yapmalı?
Doğalgaz Arıza Durumunda...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can sıkıcı durumlardan biridir. Bu tür bir…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti, kontrol altına alınması ve yangın söndürme…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Akıllı Damlama Sulama Sistemi...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti,…
E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
E-ticaret sitesi kurmak, günümüzde birçok kişinin ilgi duyduğu ve tercih…
E-ticaret Nasıl Yapılır? 20...
E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret, elektronik ortamda ürün veya hizmetlerin alınıp…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.