5 Kolay Adımda Dış Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir? – Bölüm 2

5 Kolay Adımda Dış Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir? – Bölüm 2

5 Kolay Adımda Dış Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir? – Bölüm 2

5-Kolay-Adımda-Dış-Kapı-Kilidi-Nasıl-Değiştirilir-2-Online-Keşif-1
Çelik kapı kilit değişimi birçok kişi tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Ev ve işyerleri için kilit sistemleri güvenliği sağlayan en önemli unsurdur. Bu nedenle de eskiyen kilitlerin yerine yeni nesil güvenlikli kilitler tercih edilmelidir. Eskiyen kilitlerin değişimi için de belirli adımların takip edilmesi gerekiyor.
Kilit Noktalar
 • Eskiyen ve artık güvenlik konusunda aynı işlevi gerçekleştiremeyen kilitler yerine yeni nesil kilitler tercih edilmelidir. 
 • Yeni kilidi çelik kapıya takmak için belirli adımların takip edilip, kilit sökme işlemi yapılmalıdır. 
 • Yeni kilit kullanımı ile birlikte çelik kapı güvenliği daha iyi bir seviyeye gelecektir.
Yazı Konu Başlıkları

Çelik Kapı Kilit Değişimi; Gerekli Malzemelerin Hazırlanması

Çelik kapı kilit değişimi için yapılması gereken ilk şey, gerekli olan malzemelerin toplanmasıdır. Eskiyen ve artık güvenlik sağlamayan kilidi değiştirmeye başlamadan önce ihtiyaç duyulacak tüm ekipmanların toplanması gerekir. Bu, işin kolayca tamamlanabilmesi için gerekli olan ilk adımdır. Kilit değişimi için gerekli olan malzemeler şu şekildedir; 

 • Yeni kilit sistemi
 • Yıldız tornavida
 • Pense
 • Matkap
 • Ölçüm bandı

Gibi standart ekipmanlar kilidi değiştirmek için yeterli olacaktır. Fakat değişim esnasında bu ekipmanları aramak ve teker teker ihtiyaç dahilinde bulmak, işlemin uzamasına neden olacaktır. 

Çelik Kapı Tamir Edilir Mi?

Çelik kapılar, dayanıklı yapılarıyla bilinirler ancak zamanla çeşitli nedenlerle hasar görebilirler. Peki, çelik kapılar tamir edilebilir mi? İşte çelik kapı tamir süreci:

 • Hasar Tespiti: Öncelikle kapıdaki hasarın tespit edilmesi gerekir. Kırık parçalar, çizikler veya paslanmalar belirlenmelidir.
 • Tamir Yöntemi Belirleme: Hasara göre uygun tamir yöntemi seçilmelidir. Kaynak yapma, boyama veya parça değişimi gibi işlemler uygulanabilir.
 • Profesyonel Yardım Almak: Çelik kapı tamiri konusunda uzman bir kişiden veya firma danışmanlığı almak önemlidir.
 • Tamir İşlemi: Belirlenen yöntem doğrultusunda tamir işlemine başlanmalı ve titizlikle gerçekleştirilmelidir.

Çelik kapılar, doğru şekilde tamir edildiğinde uzun süre kullanım imkanı sunarlar. Profesyonel destek alarak çelik kapınızı ilk günkü görünümüne kavuşturabilirsiniz.

Çelik Kapı Kilit Değişimi; Vidasız Kapı Kolu Nasıl Çıkarılıyor?

Çeşitli şekillerde kapı kolları üretiliyor. Bu nedenle de farklı değişim aşamalarına sahip kapı kolları vardır. Özellikle de dışında herhangi bir vida bağlantısı görülmeyen kilitlerde bu durum geçerlidir. Vidasız kapı kolu nasıl çıkarılır sorusu kullanıcılar tarafından sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Çelik kapı kilit değişimi çeşitlerinden biri olan vidası kapı kolu, oldukça kolay bir şekilde değiştirilebiliyor. 

Değişim aşamasını tamamlamak ve yeni kilidi kullanmak için belirli aşamalar vardır. Bu aşamalar arasında şu maddeler yer alıyor;

 • Rozet çıkarma
 • Kilitleme mekanizması
 • Baskı sistemi
Çelik kapı kilit değişimi

Rozet Çıkarma

Kapı kilidini değiştirmek için denenmesi gereken ilk seçenek, rozet çıkarma yöntemidir. Rozet çıkarma olarak adlandırılan bu yöntem oldukça basit bir şekilde uygulanabiliyor. Bunun için ilk olarak yapılması gereken şey, kapı kolunun üzerindeki rozet kapağını açmaktır. Bir tornavida ile dikkatlice kapağı açtıktan sonra rozetin altında bir veya iki vida ile karşılaşılabiliyor. 

Çelik kapı kilit değişimi için görülen bir veya iki vida oldukça önemlidir. Bu vidalar da tornavida yardımı ile söküldükten sonra vida sökme işlemleri tamamlanıyor. Daha sonra ise kapı kolu dikkatli bir şekilde çekerek yuvadan çıkartılıyor. 

Kilitleme Mekanizması

Karşılaşılabilecek bir diğer değişim şekli ise kilitleme mekanizmasının sökülmesidir. Bu yol ile kilit sökmek için ilk öncelikle, kapı kolunun arkasındaki mekanizmaya bağlı olan pim veya mandalın bulunmasıdır. Kolun arkasında bulunan pim veya mandal bir tornavida yardımı ile dikkatlice yerinden çıkarılmalıdır. Bu aşamada tornavida yerine pense de kullanılabiliyor. 

Pense veya tornavida ile çıkarılan pim, kilidi yerinde tutan emniyet kemeridir. Bu pim yerinden çıkarıldıktan sonra kapı kolu yuvasından kolayca çıkarılabilecektir. Bu şekilde çelik kapı kilit değişimi de yapılmış oluyor. 

Baskı Sistemi

Bazı çelik kapılarda görülen baskı sisteminde, pim veya vida yerine basmalı sistem kullanılıyor. Vidalı sistemlere göre daha farklı yerleştirme mekanizması olan baskı sisteminde belirli adımlar izlenmelidir. Bu sistemde kilidi yuvadan çıkarmak için kapı kolunu belirli bir yönde bastırmak veya çekmek gerekiyor. Genel olarak alınan kilit sisteminin kılavuzunda da, kilidin nasıl çıkarılıp takılabileceği belirtiliyor. Fakat anlatıldığı gibi kolu belirli bir yöne bastırarak veya çekerek çevirmek de yuvadan çıkması için yeterli olacaktır. Bu şekilde baskı sistemi için çelik kapı kilit değişimi yapılmış oluyor. 

Çelik kapı kilit değişimi

Çelik Kapı Kilit Değişimi; Anahtarsız Silindir Kilit Nasıl Çıkarılıyor?

Silindir kilitler çelik kapılarda en çok kullanılan kilit türüdür. Birçok yerde yer alan silindir kilitlerin farklı farklı modelleri bulunuyor. Anahtarın kilit mekanizmasına sokulmasıyla açılıyor. İçerisinde bulunan silindir şeklindeki parçanın içerisinde ise kilidin açılmasını sağlayan pimler ve yaylar bulunuyor. Bu nedenle anahtarsız bir şekilde kilidi açmak neredeyse imkansız hale geliyor. Bu sebeple de güvenliğin sağlanması gereken birçok noktada silindir kilitler kullanılıyor. 

Çelik kapı kilit değişimi için tercih edilen bir diğer modelde silindir kilitlerdir. Peki, silindir kilitler anahtarsız bir şekilde nasıl çıkartılıyor? 

Tornavida ve Pense Kullanma

Silindir kilitler, oldukça sağlam ve güvenlikli kilit mekanizmalardır. Bu nedenle anahtarsız bir şekilde kilidi kapıdan sökmek için çaba sarf etmek gerekir. Kilit değişimi için yapılması gereken adımlar kısaca şu şekildedir; 

 • Kapı kolu sökülüyor,
 • Kilidin yanında bulunan vida, tornavida ile sökülüyor,
 • Silindir kilidin arkasında yer alan vida aynı şekilde çıkartılıyor,
 • Tüm vidalar söküldükten sonra pense yardımıyla kilit yuvadan ayrılıyor. 

Bu şekilde çelik kapı kilit değişimi yapılıyor ve silindir kilit sistemi kapıdan ayrılarak anahtarsız bir şekilde çıkartılıyor. 

Çekme Aparatı Kullanma

Anahtarsız bir şekilde kilit sistemini yerinden çıkarmak zor bir hal alabiliyor. Bu nedenle devreye çekme aparatı gibi alternatif seçenekler geliyor. Çekme aparatı kullanarak silindir kilit sistemi sökmek mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Aksi takdirde kilit hasar görebiliyor ve kilit değişim ücreti yansıyabiliyor. Çekme aparatı kullanarak silindir kilit değişimi şu şekilde yapılıyor;

 • İlk olarak kapı vidaları çıkartılıyor kilit sökülüyor,
 • Kilit için özel çekme aparatı alınır,
 • Dış katman söküldükten sonra aparat kilide yerleştiriliyor,
 • Aparatın talimatlarına göre kilit çekilerek yuvadan çıkartılıyor. 
Çelik kapı kilit değişimi

Matkap Kullanma

Matkap kullanma işlemi anahtarsız bir şekilde silindir kilit açmak için kullanılan en son çaredir. Çünkü matkap kullanmak kilidin tamamen işlevsiz hale gelmesine neden olacak etkilere sahiptir. Matkap kullanarak çelik kapı kilit değişimi şu şekilde yapılıyor;

 • Silindir kilidin ortasından matkapla delik açılıyor,
 • İç kısımdaki pimi tornavida veya pense yardımı ile çıkarılıyor,
 • Pim çıktıktan sonra kilit yuvadan çıkartılıyor.

Çelik Kapı Takılması Ne Kadar Sürer?

Çelik kapı takılma süresi genellikle kapının boyutuna ve özelliklerine bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak standart bir çelik kapı takılması işlemi ortalama 2-3 saat sürmektedir. 

Ancak bazı durumlarda bu süre daha da kısalabilir ya da uzayabilir. Özellikle özel tasarımlı veya ölçüye göre üretilen kapıların takılma süresi daha uzun olabilir. Bu nedenle çelik kapı takılması için uzman ekiplere ve kaliteli malzemelere güvenerek işlemi hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Çelik kapı kilit değişimi

Çelik Kapı Kilit Değişimi; Gömme Kilit Nasıl Çıkarılıyor?

Gömme kilit mekanizmaları, kapı kanadı içerisine yerleştiriliyor ve çeşitli modellerde bulunuyor. Kapıya monte edilen bir kilidin gövdesini ve mekanizmasını içerirler. Farklı güvenlik çeşitleri ve seviyeleri için, farklı anahtar tipleri ile kullanılabiliyorlar. Bu nedenle de birçok yerde kullanıldıkları görülüyor. Peki, gömme kilit nasıl çıkartılıyor? 

Tornavida Kullanma

Tornavida ile gömme kilit mekanizmasını sökmek için takip edilmesi gereken basit adımlar vardır. Bu adımlar şu şekildedir;

 • Kapı kolu tornavida yardımıyla veya sökülme şekline göre çıkartılıyor,
 • Kilidin ön tarafında bulunan vidalar, tornavida yardımı ile sökülüyor,
 • Tüm vidalar söküldükten sonra kilit yuvasından çıkartılıyor. 

Keski Kullanma

Keski kullanmak, kilit sistemlerini yerinden çıkarmak için tercih edilen en son seçenektir. Çünkü keski kullanımı ile kilit tamamen işlevsiz hale gelebiliyor. Bu nedenle de son seçenek olarak kullanılıyor. Çelik kapı kilit değişimi, gömme kilitlerde keski kullanılarak şu şekilde yapılıyor;

 • Kilidin etrafı keski ile dikkatli bir şekilde kesiliyor,
 • Kesim tamamlanıp kilit yuvadan çıkartılıyor ve kesilmiş parçalar onarılıyor. 

Çilingir Yardımı Alma

Kilit sistemleri ile ilgili olan sökme ve montaj işlemleri için her zaman çilingir yardımı alınabiliyor. Eskiyen ve hasar gören kilitler için çilingirlerden yardım almak en iyi seçeneklerden biridir. Çünkü eskiyen ve hasar gören kilitler, sökme ve montaj işleminde çeşitli sıkıntılar çıkarabiliyor. 

Kilit Değişiminde Sık Yapılan Hatalar

Kilit değişimi yaparken sık yapılan hataların başında uygun kilit modeli seçmemek gelir. Kullanılacak olan kilit, kapı ve çerçeve ile uyumlu olmalıdır. Ayrıca kilit montajı sırasında yapılan hatalar da sık karşılaşılan durumlardandır. 

Montajın düzgün bir şekilde yapılması, kilit değişiminin uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca anahtarın doğru şekilde teslim edilmemesi de sık yapılan hatalar arasındadır.

Profesyonel Yardım Ne Zaman Alınmalı?

Günlük yaşamda karşılaşılan sorunlar bazen kişilerin kendi başlarına çözümleyemeyecekleri kadar karmaşık olabilir. Profesyonel yardım almanın gerekliliği durumları şu şekildedir:

 1. Psikolojik problemlerle başa çıkamıyorsanız.
 2. İlişkilerinizde sürekli sorunlar yaşıyorsanız
 3. Stres, kaygı ve depresyon gibi duygusal sorunlarınız varsa.
 4. Alkol, madde bağımlılığı gibi ciddi sorunlarla mücadele ediyorsanız.

Sık Sorulan Sorular

Çelik kapı kilit değişimi ne zaman yapılmalıdır?

Kilit değişimi genellikle eskimiş veya güvensiz hale gelmiş kilitler için yapılmalıdır. Ayrıca anahtar kaybolması veya çalınması durumunda da kilit değişimi yapılması önerilir.

Çelik kapı kilit değişimi yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Çelik kapı kilit değişimi yaparken öncelikle güvenilir bir kilit seçmeye ve uygulamayı profesyonellere bırakmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca yeni kilitin uygun şekilde monte edilmesi de önemlidir.

Çelik kapı kilit değişimi maliyetleri ne kadardır?

Kilit değişimi maliyetleri değişkenlik gösterebilir. Kullanılacak kilit markası, kilit tipi ve montaj ücretleri gibi faktörler maliyeti etkileyebilir. Detaylı bir fiyat almak için uzman birinden teklif almanız önerilir.

Çelik kapı kilit değişimi ne kadar sürer?

Çelik kapı kilit değişiminin süresi genellikle kilitin kompleksitesine ve montajın zorluğuna bağlıdır. Ancak genellikle tek bir kilit değişimi işlemi birkaç saat içerisinde tamamlanabilir.

Çelik kapı kilit değişimi sonrası kilit sorunları yaşarsam ne yapmalıyım?

Çelik kapı kilit değişimi sonrası herhangi bir sorun yaşarsanız, hemen kilit değişimini gerçekleştiren firmayla iletişime geçmelisiniz. Garanti kapsamındaki sorunlar genellikle ücretsiz olarak giderilir.

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Damlama Sulama Sistemi ile Tarım Verimliliğini Artırma Yolları
Akıllı Damlama Sulama...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sistem sayesinde bitkilerin…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne Yapmalı?
Doğalgaz Arıza Durumunda...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can sıkıcı durumlardan biridir. Bu tür bir…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti, kontrol altına alınması ve yangın söndürme…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Akıllı Damlama Sulama Sistemi...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti,…
E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
E-ticaret sitesi kurmak, günümüzde birçok kişinin ilgi duyduğu ve tercih…
E-ticaret Nasıl Yapılır? 20...
E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret, elektronik ortamda ürün veya hizmetlerin alınıp…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.