Elektrikli Otomobil

Elektrikli-Otomobil-Online-Keşif-1
İlerleyen teknoloji ile birlikte araba sektörü de değişim gösteriyor. Benzinli ve dizel araçlardan sonra elektrikli araçlar da piyasaya sürüldü. Benzin ve dizel arabalara göre yakıt fiyatı oldukça düşük olan elektrikli otomobil seçeneği kullanıcılar tarafından tercih edilmeye başladı. Ülkelerin yavaş yavaş benzinli ve dizel arabaları yasaklama düşüncesi yüzünden birçok kullanıcı da elektrikli arabalara geçiş yapıyor.
Kilit Noktalar
 • Elektrikli otomobil kullanımı yıl geçtikçe daha da fazla artmaya başladı.
 • Birçok kullanıcı yakıt masraflarındansa elektrikli otomobillerin daha iyi performansı oldu için elektrikli otomobil tercih ettiklerini söylüyor. 

Menzilleri benzinli ve dizel arabalara göre daha az olsa da konfor ve verim açısından elektrikli otomobil modelleri de tercih listelerinde yer alıyor.

Yazı Konu Başlıkları

Elektrikli Otomobil Nedir? 

Elektrikli otomobiller benzinli ve dizel arabalar gibidir. Fakat yakıt olarak elektrik gücünden faydalanırlar. İlerleyen teknoloji sayesinde araba sektörü de yenilenebilir enerjiden faydalanıyor. Yakıt değişimindeki bu değişimin nedeni çevreye ve insanlara zarar vermeden arabaların işlevlerini devam ettirebilmesidir. 

Bu sayede hem tükenebilir kaynak kullanımı azaltılacak, hem de sektöre yenilenme gelecek. Elektrikli otomobil modelleri de diğer arabalar gibi oldukça donanımlı ve performanslıdır. Motor seçenekleri çok geniş olmasa da yeterli güce sahiptirler. Hatta benzinli ve dizel arabalara göre oldukça iyi performans gösterirler. 

Bunun nedeni ise gücü anında almalarıdır. Benzinli ve dizel arabalarda gaza bastıktan sonra arabanın gazı alması az da olsa saniyeler sürer. Fakat elektrikli arabada bu durum farklıdır. Elektrikli motorlar herhangi bir yakıt kullanmadıkları için gaz tepkimesini anında alırlar. Elektrikli otomobil modellerinin performanslarının iyi olması da bu özellikleri sayesindedir. 

Her Segmentde Elektrikli Otomobil Bulunuyor Mu?

Diğer arabalarda olduğu gibi elektrikli otomobil modellerinde de segment farkı bulunuyor. Elektrikli otomobillerin kullanımına yeni yeni başlansa da birçok segmentte elektrikli araba bulabilirsiniz. Genelde SUV olarak karşımıza çıkan elektrikli arabaların diğer arabalardan tek farkı elektrik ile çalışmalarıdır. Şu anda elektrikli arabaların bulunduğu segmentler; 

 • A segment
 • B segment
 • C segment
 • D segment
 • SUV

Segmetlerden bahsetmişken bu segmentlerin performanslarından bahsetmesek olmaz. Genel olarak elektrikli araçların benzinli ve dizel arabalara göre daha performanslı olduklarından bahsettik. Bu performansın sebebi elektrik ile çalışmalardır. Fakat SUV gibi arabaların hacmi binek arabalara göre daha ağır ve yapılı olduğu için performanslarında bir düşüş yaşanır mı? 

Bu sorunun cevabı ne hayır ne de evettir. SUV segmentindeki araçları kendi klasmanlarındaki araçlar ile karşılaştırdığımız zaman bile elektrikli otomobil modelleri daha verimli kalıyor. Bunun sebebi aracın hacmi ve ağırlığı ile ilgili olsa da elektrikli modeller benzinli, dizel modellere göre her zaman daha performanslıdır. Bu nedenle aracınızdan verim bekliyorsanız elektrikli bir model tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Elektrikli Otomobil Nasıl Şarj Edilir? 

Elektrikli otomobil modellerinin de benzinli ve dizel arabalar gibi yakıta ihtiyacı vardır. Fakat yakıt olarak elektriği kullanırlar. Bu yüzden de elektrikli şarj istasyonları bulunur. Ülkemizde elektrikli otomobil kullanımı diğer ülkelere göre daha az olsa da elektrikli şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Henüz benzinlikler kadar yaygın olmasalar da şehirlerin birçok yerinde şarj istasyonları bulunuyor. 

Elektrikli arabalarımızın elektrik ihtiyacını da bu şarj istasyonları karşılar. Ayrıca kurulan şarj istasyonlarının hızlı şarj özellikleri sayesinde normalden daha hızlı bir şekilde şarj edilebiliyorlar. Elektrikli arabaların dezavantajlarından bir tanesi de gidebildikleri mesafenin az olmasıdır. Bu amaçla elektrikli şarj istasyonları şu anda ülkemizde yaygın olarak otobanlarda ve şehirlerarası yollarda kullanılıyor. 

Fakat menzili az diye endişelenmeniz gerekmiyor. Bahsettiğimiz üzere otoban ve şehirlerarası yollardaki duraklama yerlerinde elektrikli şarj istasyonları bulunuyor. Ayrıca hızlı şarj özellikleri sayesinde de ortalama yarım saat içerisinde şarj kapasitesi %50’den fazla doluyor. 

Elektrikli Şarj İstasyonları Nerelerde Bulunuyor?

Elektrikli otomobiller için yapılan şarj istasyonlarından bahsetmiştik. Elektrikli otomobil şarj istasyonları ülkemizde yeni yeni kurulmaya başlandı. Şehirlerin bazı yerlerinde elektrikli şarj istasyonları bulunsa da belirli yerleri yoktur. Fakat yaygın olarak bulundukları yerler genellikle kalabalık alanların otoparkları, yollar ve benzinliklerdir. 

Elektrikli otomobil modelleri ile sıkça karşılaşabileceğiniz yerlerin birincisinde otobanlar gelir. Ülkemizde yeni yapılan otobanların duraklama yerlerinde elektrikli şarj istasyonları bulunur. Menzilleri kısa olduğu için şehirlerarası yollarda durması gereken elektrikli arabalar durdukları yerde şarj istasyonu bulunuyorsa arabalarını rahatça şarj edebilirler. 

Elektrikli Arabalar Evde Şarj Edilebilir Mi?

Elektrikli otomobil modelleri şarj istasyonlarında olduğu gibi evlerden de şarj edilebiliyorlar. Fakat şarj istasyonlarına göre daha yavaş şarj süresi vardır. Arabanızı evden şarj etmek istediğiniz zaman bir uzatma kablosu sayesinde şarj etmeniz mümkün. Fakat bahsettiğimiz gibi şarj süresi şarj istasyonlarına göre daha yavaş kalıyor. 

Elektrikli Otomobil Ne Kadar Yakar? 

Elektrikli otomobil modelleri benzinli ve dizel arabalara göre yakıt harcama oranları oldukça düşüktür. Benzinli ve dizel arabalar motorlarına göre ortalama 100km’de 6.5L ile 17.0L arasında yakıt harcarlar. Elektrikli otomobiller ise 100km’de ortalama olarak 17,5kWh değerinde elektik tüketirler. Fiyat bandında bakıldığı zaman ise ortalama 30TL ile 60TL arasında değişiklik gösterir. 

Benzinli ve dizel araçlara göre elektrikli otomobil modelleri oldukça tasarrufludur. Bu yüzden de daha fazla tercih edilmeye başlandılar. Şehir içi kullanımlarda yapılan ani hızlanma, yavaşlama, dur ve kalklar arabaların daha fazla yakıt harcamalarına neden oluyor. Bu açıdan bakıldığı zaman da elektrikli arabalar daha mantıklı bir seçim haline geliyorlar. 

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Nelerdir? 

Elektrikli arabaların üretimine başlanmasıyla beraber Türkiye pazarına girmeleri de uzun bir süre almadı. Elektrikli otomobil kullanımı ülkemizde henüz yaygın olmasa da birçok kullanıcının tercihi haline gelmiştirler. Bu yüzden de birçok elektrikli araba firması Türkiye pazarına girme kararı alıp satış bayileri açmışlardır. 

Ayrıca Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller sayesinde ileride ülkemizde çevreye verilen zarar da büyük oranda değişeceklerdir. Gelelim ülkemizde satılan elektrikli otomobil modellerine. Birçok firmanın elektrikli araba çıkarması ile birlikte elektrikli araçlarını Türkiye pazarına sürdü. Peki, bu otomobiller nelerdir? 

 • Mercedes EQS
 • Mercedes EQE
 • Mercedes EQC
 • Skywell ET5
 • MG ZS EV
 • Aion S 580
 • Leapmotor T03

Gibi birçok elektrikli otomobil modelinin ülkemizde satışı bulunuyor. Daha saymamız gereken birçok model bulunurken örneğini verebileceğimiz örnek modeller bunlardır. Piyasaya yeni giren firmaların arabaları daha ülkemize gelmemiş olsa da elektrikli araç olarak birçok model bulunuyor. 

Elektrikli Otomobil Fiyatları

Elektrikli otomobil fiyatları bakıldığı zaman diğer arabalara göre farklılık gösterir. Tabi ki de her arabanın fiyatının belirlenmesinde belirli etkenler vardır. Bu yüzden fiyatları oldukça değişiklik gösterir. Arabalar fiyatlandırılırken göz önüne alınan etkenlerde özellikten motor hacmine kadar fark oluşur. Bunlar bir elektrikli otomobil modelinin fiyatını belirlerken göz önüne alınan etkenlerdendir. Bu etkenler arasında;

 • Motor hacmi
 • Özellikleri
 • Malzeme kalitesi
 • Elle yapılan montajlar

Buradaki etkenler bir otomobilin fiyatının belirlenmesinde etkilidir. Fakat elektrikli otomobil modellerinin bazılarının fiyatlar oldukça uygun olurken bazılarında yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun nedenleri arasında aracın markasının bile etkisi vardır. Yüksek kaliteli markaların araçlarının fiyatları ve performansları piyasaya yeni girmiş markalara göre daha pahalıdır. 

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürgülü Kapı Kilidi İle Kötü Niyetli Teşebbüslere Karşı Caydırıcı Önlem
Sürgülü Kapı Kilidi...
Güvenlik önlemleri alırken birçok kişinin aklına ilk olarak alarm veya gelişmiş kilit sistemleri geliyor. Bu sistemlerin…
İşletmeler için En Doğru Cam Kapı Kilit Sistemleri
İşletmeler için En...
Cam kapılar, modern ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile işletmeler tarafından kullanılan kapı modelleridir. Fakat…
Otomatik Kapı Kilidi Nerelerde Kullanılır?
Otomatik Kapı Kilidi...
Otomatik kapı kilidi sistemleri gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız kilitleme mekanizmalarından bir tanesidir. Kullanımı oldukça yaygın olan…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Sürgülü Kapı Kilidi İle...
Güvenlik önlemleri alırken birçok kişinin aklına ilk olarak alarm veya…
İşletmeler için En Doğru...
Cam kapılar, modern ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile…
Otomatik Kapı Kilidi Nerelerde...
Otomatik kapı kilidi sistemleri gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız kilitleme mekanizmalarından…
Dekorasyonda Sedef Boya Desenleri...
Dekorasyon işlemleri yaşam ve çalışma alanları için yapılan yeniliklerden bir…
Sivrisinekleri Uzaklaştırmanın Doğal Yolları
Yaz aylarının belkide en kötü durumlarından bir tanesi sivrisineklerin ortaya…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.