Endüstri 4.0 Şirketlerin Sürdürülebilirlikte En Büyük Silahı

Endüstri 4.0 Şirketlerin Sürdürülebilirlikte En Büyük Silahı

Endüstri 4.0 Şirketlerin Sürdürülebilirlikte En Büyük Silahı

Endüstri-4.0-Şirketlerin-Sürdürülebilirlikte-En-Büyük-Silahı-Online-Keşif-1
Endüstri 4.0 bilindiği üzere sanayi devrimi anlamına gelir. Geçmiş yıllardan beri gelişmeye devam eden sanayi devrimleri sayesinde teknoloji oldukça ilerlemiş durumda. Endüstri 1.0’dan Endüstri 4.0 zamanına kadar keşfedilen icatlar, teknoloji gelişimi ve yapılanmanın temelini endüstri oluşturur. Bu sayede birçok alanda ilerleme sağlanıp, insanlığa faydalı birçok konu daha da ileriye taşınmış durumdadır. İş gücünden sağlanan tasarruf, verim ve sanayileşmenin getirdiği istihdamla endüstri her geçen yıl ilerlemeye devam ediyor.
Kilit Noktalar
 • Endüstri 4.0 sayesinde gelişen teknolojiyle birçok alanda ilerleme sağlanmıştır. 
 • Seri üretim ve geliştirilen cihazlar sayesinde insanlığın gelişimi geçmiş yıllara göre daha hızlı bir şekilde artmıştır. 
 • Yapılanmanın ve sanayileşmenin sayesinde hem verim hem de ekonomik yönden üretim artış gösterebilmiştir.
Yazı Konu Başlıkları

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 denilen kavramı kısa bir anlatımla tanımlamamız gerekirse sanayi-teknoloji bütünleşmesidir diyebiliriz. Gelişimini devamlı olarak sürdürmeye devam eden teknoloji sayesinde hayatımızın birçok yerinde kolaylıklara erişebiliyoruz. Fakat insan hayatında kullanılan her teknolojik gelişim endüstri sınıfında girmez. Peki, Endüstri 4.0 nedir?

Endüstri 4.0 genel olarak sanayileşmedeki gelişimi temsil eder. Fabrika sanayinde üretilen ürünlerin daha hızlı daha kolay ve daha kaliteli üretilmesi önemli bir etkendir. Bu yüzden de endüstri kavramı doğmuştur. Devamlı olarak gelişim gösteren endüstri günümüzde Endüstri 4.0 olarak adlandırılıyor.

 • Endüstri 4.0, sanayi alanında gelişen ve gelişmeye devam eden teknolojik ilerlemeye verilen isimdir. 
 • İlk olarak Endüstri 4.0 fikri 2012’de Almanya Hannover Fuarı’nda ortaya atılmıştır.
 • Daha sonra yapılan gelişmeler Endüstri 4.0’ın sayesinde ilerlemeye devam etmiştir.

Endüstrinin ilerlemesiyle beraber ortaya rekabet de çıkmıştır. Endüstri 4.0 ile birlikte dünya çapında iş yapan şirketler sanayi devrimine aynı anda ayak uydurmaya çalışmıştır. Bu nedenle de sanayi alanında rekabet meydana gelmiştir. Günümüz çağında bulunan teknoloji gelişimine ayak uydurmaya çalışan şirketler rakipleriyle aynı senaryoya uymak için büyük adımlar atmışlardır. 

Endüstri 4.0’ın Amacı Nedir?

Endüstri 4.0’ın amacı teknolojiyi kullanarak ihtiyacımız olan alanlara katkı sağlamasıdır. Sanayileşmenin yayıldığı bu günlerde gelişimin daha hızlı ve kaliteli olması, hem güvenilirlik hem de rahatlık açısından oldukça önemlidir. Endüstri 4.0 sıfır da buna verilen tanımdır. Birçok alan endüstrinin içindedir. Bu yüzden de gelişmelere ayak uydurması gerekir.

Endüstri 4.0 ile birlikte gelişen birçok alan bulunur. Bu alanlar üretim veya AR-GE bölümleriyle teknolojik çalışmalarını yürütürler. Yürütülen bu çalışmalar sayesinde hayatımızdaki birçok şey daha kolay bir hal alıyor diyebiliriz. Endüstrinin gelişmesiyle birlikte gelişmenin yanında yeni nesil icatlar da ortaya çıkabiliyor. 

 • Akıllı şehirler
 • Akıllı Fabrikalar
 • Geliştirilmiş sistemler
 • 3D yazıcılar
 • Yapay zekâ sistemleri

Bahsettiğimiz üzere Endüstri 4.0 birçok alanı kapsar. Bu yüzden de endüstrideki rekabet de oldukça fazladır. Şirketlerin birbirleri ile rekabete girmeleri ve her zaman daha iyisini yapma hayalleri tamamen endüstrinin üzerine kurulmuştur. Yapılan rekabetler sayesinde de teknolojik ilerleme her geçen yıl daha farklı bir hal alma yolunda hızla ilerliyor. 

Endüstri 4.0 Özellikleri Nelerdir?

Endüstri 4.0 özellikleri arasında birçok alan ve işlem bulunur. 4. Sanayi Devrimi ile birlikte teknolojikleşme hızla ilerliyor. Endüstri 4.0’ın amaçlarının başında sanayi ve üretimde insansızlaşmaya doğru devam ediyor. Çalışan insanların yerini daha verimli ve daha iş odaklı makineler almaya başlıyor. Bu sayede üretim ve araştırma daha da üst seviyelere taşınmış olacak.  

Çünkü üretimde kullanılan makineler insan gücünün yapabileceğinden daha performanslı ve daha çözüm odaklı yol izliyor. Bir yandan üretimden bahsetmişken biraz da ortaya atılan yeni fikirlerden bahsedelim. Endüstri 4.0 ile beraber hayatımıza yeni projeler girmeye başlamış durumda.

 • Fabrika ve üretim tahsislerindeki verim robotlar sayesinde büyük oranda arttırılmıştır. 
 • Yeni nesil sistemlerde kullanılan teknoloji sayesinde güvenlik kavramı birkaç seviye birden atlamış durumda.
 • İhtiyacımız olan hizmetlere endüstrinin gelişmesiyle daha rahat ulaşabiliyoruz. 

Teknolojik alanda yapılan gelişmelerde bir sonraki sanayi devrimi de dikkat çekiyor. Endüstri 4.0’dan sonra gelecek sanayi devriminde neler olacağı merak ediliyor. Çünkü Endüstri 4.0 ile birlikte ilerleyen teknoloji daha nerelere kadar ilerleyebilir ki diye düşünüyoruz. Fakat unutmamalıyız ki sadece dört sanayi devriminde buharlı makinelerden akıllı şehirlere kadar gelebildik. 

Endüstri 4.0 Örnekleri Nelerdir?

Bakıldığı zaman göz önünde birçok Endüstri 4.0 örnekleri ile karşılaşabiliyoruz. Fabrikaların üretimde kullandıkları robotlardan, şehirlerimizde kullanılan akıllı sistemlere kadar hepsi 4. Sanayi Devriminin bir parçasıdır. Teknolojinin gelişmesindeki en etkili etkenlerden biri sanayi devrimleri olmuştur. Bu yüzden de teknolojik ilerleme için Endüstri 4.0’ı sıkı bir şekilde takip etmeliyiz. 

Verilebilecek en belirgin örneklerden bir tanesi de yapay zekâ sistemleridir. Yapay zekâ sistemleri endüstrinin gelişmesiyle beraber olukça fazla yol almıştır. Daha henüz istenilen seviyelere gelemese de telefonlar, fabrikalar, evler ve çeşitli yerlerde kullanımı görüyoruz. Ayrıca kullanılan 3D yazıcıları da atlamamak gerek. 

3D yazıcılar sayesinde artık belirli boyutlardaki nesneleri oluşturabiliyoruz. Endüstri 4.0 ile birlikte gelişen teknoloji yazıcıları da etkiledi. Geliştirilen 3D yazıcılar sayesinde birçok materyal oluşturulabiliyor. Hatta duvar tamiri ve eksik parça yapımı da yazıcılar sayesinde basit bir şekilde yapılabiliyor. Yani şunu diyebiliriz ki Endüstri 4.0 sayesinde birçok alanda hızla ilerleme kaydedilebiliyor. 

Yapay Zekâ (Artificial Intelligence)

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yapay zekâ sistemleri Endüstri 4.0 ile beraber ortaya çıkmıştır. Hala geliştirilme aşamasında olan ileri yapay zekâ sistemleri daha henüz bizlere sunulmadı. Fakat yapay zekâ örnekleri arasından en belirgini telefonlardaki yardımcı asistanlardır. Daha da ileri götürülmesi planlanan bu alana Endüstri 4.0 sıfır sayesinde birçok yenilik eklenmiştir. 

Yenilenebilir Enerji (Renewable Energy)

Yenilenebilir enerji kaynakları birçok alana yayılmış durumda. Rüzgârgülleri, barajlar vs. birçok örneği bulunur. Eski zamanlardan beri kullanılan rüzgâr ve su hareketli enerjiler oldukça doğal ve zararsızdır. Fakat şu anda kullanılan sistemler Endüstri 4.0 ile birlikte oldukça gelişmiştir. Bu sayede temiz enerji üretilebiliyor ve verilen hasar neredeyse sıfıra indiriliyor. 

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji sayesinde birçok alanda gelişmeler sağlanmıştır. Endüstri 4.0 ile gelişen alanlardan biri de nanoteknolojidir. İmalat sektörü, savunma sanayi, hastaneler ve çevre enerji alanlarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sağladığı faydalar sayesinde birçok alanda kullanılan Nanoteknoloji geleceğin teknolojisi olarak anılıyor ve bir sonraki sanayi devrimi ile birlikte daha da iyi yerlere geleceği düşünülüyor. 

Büyük veri (Big Data) 

İnternet kavramı oldukça geniş bir alanı kapsar. Büyük veri dediğimiz şey ise internet üzerindeki bilgi arşividir. Bu bilgi arşivi sayesinde şirketler ihtiyaçları olan bilgileri depoluyor ve kullanıyorlar. Bahsettiğimiz üzere Endüstri 4.0 ile gelişen teknolojinin yanında internet de gelişim göstermiştir. İnternet üzerindeki kullanılmayan veriler işlevsiz olarak görülürken, kullanılan ve ihtiyaç duyulan bilgiler ise büyük veri olarak adlandırılır. 

Endüstri 4.0 İle Endüstri 5.0 Arasındaki Fark Nedir?

Endüstri 4.0 ile Endüstri 5.0 arasındaki fark nedir? Gelişmekte olan endüstriyel faaliyetlerin varacağı bir sonraki nokta Endüstri 5.0’dır. Endüstri 5.0’ın amaçlarından biri kişiselleştirmedir. Nasıl yani? Yapılan üretim ve hizmetlerin kişiselleştirilmesi Endüstri 5.0 ile başlayacak diyebilir. Endüstri 4.0 seri ve genel üretim yaparken bu olay değişecek gibi duruyor. 

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Damlama Sulama Sistemi ile Tarım Verimliliğini Artırma Yolları
Akıllı Damlama Sulama...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sistem sayesinde bitkilerin…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne Yapmalı?
Doğalgaz Arıza Durumunda...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can sıkıcı durumlardan biridir. Bu tür bir…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti, kontrol altına alınması ve yangın söndürme…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Akıllı Damlama Sulama Sistemi...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti,…
E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
E-ticaret sitesi kurmak, günümüzde birçok kişinin ilgi duyduğu ve tercih…
E-ticaret Nasıl Yapılır? 20...
E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret, elektronik ortamda ürün veya hizmetlerin alınıp…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.