Doğru Kombi Kurulumu Elde Etmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Doğru Kombi Kurulumu Elde Etmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Doğru Kombi Kurulumu Elde Etmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Dogru-Kombi-Kurulumu-Elde-Etmek-Icin-Bilmeniz-Gerekenler-Online-Kesif-1
İdeal kombi kurulumu, evlerde verimli ve doğru bir ısıtma sistemine sahip olunmasını mümkün kılar. O yüzden, kombi montajı hakkında bilinmesi gereken bazı temel noktalar bulunur. Bu detaylar, rehberimizde tüm detayıyla yer aldığından eşlik edilmesi tavsiye edilir.
Kilit Noktalar
 • Yeni veya eski kombinin tüm prosedürlere uygun olmak kaydıyla ideal yere konumlandırılması oldukça önemlidir. 
 • Kombi montaj ücreti, işlemi gerçekleştiren yetkili servisin yapacağı işlemlere ve döneme göre belirlenir.
Yazı Konu Başlıkları

Kombi Nedir?

Kombi, genelde evlerde ya da küçük işletmelerde tercih edilen, sıcak su ve ısınma temin etmek üzere kullanılan bir cihazdır. İtalyanca da “caldaia a gas combinata” teriminin kısaltması olan kombi, “kombine gaz kazanı” anlamını da taşır. Bu cihaz, doğalgaz yakıtını kullanarak suyu ısıtır ve evin ısıtılması veya sıcak suyun temin edilmesi için tercih ediliyor. Kombiler genellikle duvara monte edilerek pratik ve kolay bir şekilde kombi montajı yapılarak kullanılıyor. 

Günümüzdeki modern kombiler daha az enerji tüketme ve karbon salınımı minimize etmeye yardımcı olur. O yüzden yeni teknoloji ile üretilen kombiler sıklıkla tercih edilir. Akabinde ise belirli şartlar dahilinde kombi montajı ideal alana yapılır. Aksi durumda kombinin esas kullanım amacından ve sağlayacağı tasarruftan yararlanmak mümkün olmayabilir. 

Kombi Montajı Nasıl Yapılır?

Kombi montajı yapmak, profesyonellik ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. O nedenle alanında uzman teknisyenlerden destek alınması gerekir. Ancak, “kombi montajı nasıl yapılır?” sorusunun cevabına genel olarak bir fikir aranıyorsa, aşağıdaki detaylar dikkate alınabilir:

 • Öncelikle kombi yeri belirlenmelidir. Kombi hem su hem de gaz bağlantısı için mutlaka uygun bir yerde bulunmalıdır. Aynı zamanda, kombinin çevresinde en az 50 cm boşluk bırakılmalıdır. 
 • Kombi için gaz bağlantısı, mutlaka, bir gaz vanasının üstünden yapılmalıdır. Bu aşamada gaz vanasının açık ya da kapalı olduğu doğrulanmalı ve gaz hattı kombiye bağlanmalıdır. 
 • Kombi montajı için su bağlantısı da ideal şekilde yapılmalıdır. Su hattına bir vananın bağlanması ve bu vanadan kombiye su bağlantısı gerçekleştirilmelidir. 
 • Kombi duvara monte edilmelidir. Bu aşamada kombi montaj plakasının duvara takılmalı ve akabinde montaj plakasının vidalanmalıdır. 
 • Kombi ile radyatörler arasında boru bağlantıları da yapılmalıdır. Borular kesilerek borulara uygun uygun bağlantı elamanları takılmalı ve bağlantılar iyice sıkılmalıdır. 
 • Kombinin elektrik bağlantısı, cihaza uygun bir priz ya da anahtar kutusu üzerinden gerçekleştirilmelidir. 

Tüm aşamaların ardından kombinin hem su hem de gaz bağlantıları kontrol edilmelidir. Kombi çalıştırılarak mutlaka test edilmelidir. 

Yoğuşmalı Kombi Tesisatı Nasıl Olmalı?

Yoğuşmalı kombi tesisatı, doğru şekilde yapılmadığında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kombi tesisatının doğru bir şekilde yapılmış olması oldukça önemlidir. Doğru kombi tesisatının olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şunlardır:

Doğru Kombi Tesisatı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 1. Kombi montajı nasıl yapılır: Kombi montajı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kombi montajı sırasında tesisatın doğru şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir.
 2. Kombi montajı için gerekenler: Kombi montajı için gerekli olan tüm malzemeler önceden temin edilmelidir. Aksi halde montaj işlemi aksayabilir.
 3. Kombi montajı ne kadar sürer: Kombi montajı işlemi genellikle birkaç saat sürebiliyor. Ancak tesisatın durumuna bağlı olarak süre değişiklik gösterebiliyor.

Sıfır Kombiyi Kim Takar?

Kombi montajı hizmeti, evinizdeki sıcak su ve ısıtma ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça önemlidir. Sıfır bir kombi aldıysanız, doğru montaj işlemi için uzman bir ekip bulmanız gerekmektedir. Profesyonel bir ekip, kombinin doğru şekilde kurulmasını sağlayarak daha uzun ömürlü ve verimli bir şekilde kullanmanıza olanak tanır.

Kombi Montajı Hizmeti Nasıl Alınır?

Kombi montajı hizmeti almak için öncelikle alanında uzman bir firma ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Firmadan randevu alarak, kombinizin montajı için gerekli adımları atabilirsiniz. Uzman ekip, kombinizi doğru şekilde yerleştirip, bağlantılarını yaparak işlemi tamamlar. Bu sayede kombiniz uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kombi Montajı Yapma Aşamaları 

Montaj son derece karmaşık bir işlem olup, profesyonellik gerektirir. Yanlış yapılan montaj, sağlıksız çalışma ve güvenlik riskleri ile sonuçlanır. Her şeyden önce çok düşük sıcaklığa veya yüksek sıcaklığa sahip olan ortamlar ile birlikte balkonların kombi montajı için tercih edilmemesi gerekir. Tüm işlemler için bir uzman desteği ile hareket edilmesi oldukça önemlidir. Ancak, aşağıdaki temel adımlar dikkate alınarak da montaj yapılabiliyor: 

 • Yeni bir kombi tercih edilecekse, ideal ve ihtiyaca hitap eden bir seçenek olduğundan emin olunmalıdır. 
 • Kombi montajı yapılacak alanda bir keşif gerçekleştirilmelidir. 
 • Doğalgaz proje çizimi yapılmalıdır. 
 • Belirlenen proje için ilgili mercilerden onay alınmalıdır. 
 • Kombi kurulumu ve montaj işlemi ideal şekilde yapılmalıdır. 
 • Kontrol ardından kombi kullanılmaya başlanmalıdır. 

Yukarıdaki adımlar dahilinde gerçekleştirilen kombi montajı sonrasında cihaz uzun soluklu bir biçimde kullanılabiliyor. 

kombi montajı

Kombi Montajı Esnasında Uygulanması Gereken Prosedürler

Yeni veya eski kombinin tüm prosedürlere uygun olmak kaydıyla ideal yere konumlandırılması oldukça önemlidir. Bu prosedürler dahilinde yapılan kombi montajı uzun soluklu ve güvenli bir kullanım sunar. Bunlar: 

 • İlk önce doğalgaz proje çizimi yapılmalıdır. Bu proje için ise, mutlaka mühendislik firmasından keşif talep edilmelidir. 
 • Mühendislerin çizdiği proje için ikamet edilen metropoldeki doğalgaz dağıtım birimine gidilerek proje onayı alınmalıdır. 
 • İlgili kurumdan onay alan projenin akabinde, kombi montajı için ihtiyaç duyulan evraklar hazırlanmalıdır. Bu evraklar ile gazın açılması için müracaatta bulunulmalıdır. 
 • Doğalgaz sayacının alındığı aşamada randevu ve sayaç montajı için tarih belirlenmelidir. 
 • Doğalgaz dağıtım firmasında abonelik açılmalıdır.  Daha sonra bu şirketten görevli bir kimse gelerek kombi kurulumu ve montajının prosedürlere uygun olup olmadığını kontrol etmelidir. Personel olası bir gaz kaçağı riskine karşı kombiyi detaylı şekilde incelemelidir. 
 • Kombinin kullanıma uygun olduğu anlaşıldıktan sonra elektrik açılma işlemi gerçekleştirilmelidir. Elektrik bağlantısı ise kombinin yetkili servisi tarafından yapılmalıdır. 

Söz konusu işlemler ile birlikte kombi hem sağlıklı hem de güvenli bir kullanım sunacaktır.

Kombi montajı işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Öncelikle, montaj işlemini sadece uzman ekiplerin yapması önemlidir. Montaj sırasında doğru ebatlarda ve kaliteli malzemelerin kullanılması, kombinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Ayrıca, kombi montajı sırasında güvenlik standartlarına mutlaka dikkat edilmelidir. Tüm bu detaylara uygun bir şekilde kombi montajı yapıldığında, uzun ömürlü ve sorunsuz bir ısıtma sistemi elde edilmiş olacaktır.

kombi montajı

Kombi Baca Montajı Nasıl Yapılır?  

Kombi montajı yapılması kadar önem taşıyan bir konu da kombi baca montajıdır. İlk olarak kombi bacasının ideal uzunlukta olmaması ve bacaya ek olarak yapılmaması güvenli kullanım için son derece önemlidir.  Bunun için kombiyi bacanın bulunduğu en yakın mesafeye konumlandırmak gereklidir. Hatta mümkün ise, kombi montaj seti içerisinde yer alan yatay bağlantı, t bağlantı ve dirsek borularının kullanımından kaçınılmalıdır. Çünkü ne kadar fazla ek olursa o kadar fazla sızıntı olur. Bu durum ise, asla yaşanması istenmeyecek problemlere yol açacağından uzak durulması tavsiye ediliyor. 

Kombi baca montajı için hermetik, bacalı ve yoğuşmalı kombi baca montajı için gereken detaylar farklılık gösterir. Hermetik ve yoğuşmalı kombi türlerinde bina bacası koşuluna ihtiyaç duyulmazken, bacalı kombiler için bina bacasının olması zaruridir. Yoğuşmalı kombinler için bacaya %1 ya da %3 oranında yukarı doğru bir eğim veriliyor. Hermetik kombiler için ise bacaya %3 oranında aşağıya doğru eğim yapılıyor. 

Bacalı kombiler için spiral veya rijit boru tercih ediliyor. Ancak spiral baca borularına ek yapılmaması gerekir. Kombi montajı sonrasında dikine şekilde çıkan ve minimum 33 cm ölçüde baca kullanılıyor. Ayrıca gaz borusu bacaya %3 ya da %2 derecelik bir eğimde konumlandırılıyor. 

Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Kombi bakımı, kombinizin performansını ve ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Kullanıcılar kombi bakımını yılda bir kez mutlaka yaptırmalıdır. Genellikle sonbahar aylarında yaptırılan kombi bakımı, kış aylarında sorunsuz bir şekilde ısınmanızı sağlar. Bakım sırasında kombinin iç ve dış detaylı bir şekilde temizlenmesi ve parçalarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kombi Kurulumu Sonrasında Yapılması Gereken Kontroller

Kombi montajı ve kurulumu yapıldıktan sonra birtakım kontrollerin yapılması gerekir. Bu kurulum gerçekleştikten sonra tesisatçı, 

 • Gaz bağlantısı
 • Su bağlantısı
 • Yakıt basıncı
 • Egzoz emisyonları
 • Su basıncı
 • Isıtma ve sıcak su
 • Emniyet kontrolü

gibi kontrolleri sağlayarak bir dizi güvenlik ve performans kontrolünü yapmalıdır. İlgili kontrollerin ardından bir radyatörde soğuk nokta fark edilirse ya da kimi radyatörlerin ısınması oldukça uzun sürüyorsa tesisatçıya bildirilmelidir. 

kombi montajı

Güvenli Kombi Kullanımı İçin Gerekli Güvenlik Önlemleri

Kombi kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, güvenlik önlemlerine uygun davranmaktır. Doğru montaj ve düzenli bakım yapılmayan kombiler, ciddi tehlikeler oluşturabiliyor. Kombi kullanımında dikkat edilmesi gereken güvenlik önlemleri arasında düzenli bakım ve temizlik, doğru montaj, düşük karbonmonoksit seviyesi kontrolü gibi faktörler bulunmaktadır.

Düzenli Bakım ve Temizlik

Kombi güvenliği için düzenli bakım ve temizlik oldukça önemlidir. Kombinin filtreleri ve boruları düzenli olarak temizlenmeli ve kontrol edilmelidir. Ayrıca, kombi peteklerinin düzenli olarak temizlenmesi de önemlidir.

Kombi Montaj Ücreti ve Kombi Montaj Seti  

Kombi montaj ücreti, işlemi gerçekleştiren yetkili servisin yapacağı işlemlere ve döneme göre belirlenir. Tercih edilen kombinin hangi özellikleri içerdiği, bacalı kombi montajı işlemlerinin farklılık görmesi ve montaj esnasında bacaya ek yapılması gibi işlemler kombi montaj fiyatının değişmesine yol açar. 

Kombi bağlantısı için gereken aparatlar, kombilerin paketine dahil olmadığından kutusunda yer almaz. Bu durum da kombi montajının gerçekleştirilebilmesi için kombi montaj setine ihtiyaç duyulur. Kombi montajı seti ise dirsekli, düz, alt bağlantılı, metal tapalı, 8’li, 24’lü ve nipelli olmak üzere farklı alternatiflerde üretiliyor. Kullanıcı ihtiyacına uygun olanı satın alarak kombi montajının ideal şekilde gerçekleşmesini sağlar. 

İdeal bir kombi montajı, güvenli ve verimli bir çalışma gösteren ısıtma sistemi için oldukça önemlidir. O nedenle alanında uzman ve deneyimli kimseler tarafından yapılmalıdır. 

kombi montajı

Sık Sorulan Sorular

Kombi montajı ne kadar sürer?

Montaj genellikle 1-2 gün arasında tamamlanır.

Kombi montajı maliyeti ne kadardır?

Montajı maliyeti kombinin markasına, modeline ve montaj hizmeti sağlayıcıya göre değişiklik gösterebiliyor.

Kombi montajı için hangi malzemeler gereklidir?

Montaj için genellikle kombi cihazı, tesisat malzemeleri ve montaj ekipmanları gereklidir.

Kombi montajı sonrasında nasıl bakım yapılmalıdır?

Kombi montajı sonrasında düzenli bakım yapılmalı ve kombinin kullanım kılavuzundaki talimatlara uyulmalıdır.

Montajı neden uzman kişilere yaptırılmalıdır?

Kombi montajı kombinin doğru şekilde çalışmasını sağlamak ve güvenlik risklerini önlemek için uzman kişilere yaptırılmalıdır.

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Damlama Sulama Sistemi ile Tarım Verimliliğini Artırma Yolları
Akıllı Damlama Sulama...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sistem sayesinde bitkilerin…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne Yapmalı?
Doğalgaz Arıza Durumunda...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can sıkıcı durumlardan biridir. Bu tür bir…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti, kontrol altına alınması ve yangın söndürme…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Akıllı Damlama Sulama Sistemi...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti,…
E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
E-ticaret sitesi kurmak, günümüzde birçok kişinin ilgi duyduğu ve tercih…
E-ticaret Nasıl Yapılır? 20...
E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret, elektronik ortamda ürün veya hizmetlerin alınıp…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.