Pompa Tipleri: Hidrofor, Atık Su ve Sirkülasyon Pompaları

Pompa Tipleri: Hidrofor, Atık Su ve Sirkülasyon Pompaları

Pompa Tipleri: Hidrofor, Atık Su ve Sirkülasyon Pompaları

Pompa-Tipleri_-Hidrofor-,-Atık-Su-ve-Sirkülasyon-Pompaları-Online-Keşif-1
Pompa türleri kendi aralarında sınıflara ayrılır. Bunun nedeni hepsinin işlevlerini farklı şekillerde yerine getirmeleridir. Her tesisat sisteminin kendine özel yapısı bulunur. Buna göre de pompa türleri arasından hangisinin kullanılacağı belirlenir. Pompalar kendi aralarında hidrofor, atık su ve sirkülasyon pompası olarak üçe ayrılırlar. Yani hangi pompa türüne ihtiyacınız varsa onu tercih edebilirsiniz.
Kilit Noktalar
  • Farklı sistemlere göre ihtiyacınız olan pompa tipini tercih edebilirsiniz. 
  • Tesisat sisteminin düzgün ve istenilen şekilde çalışması için pompalar oldukça önemli elemanlardır. 
  • Tesisat sisteminizin ihtiyaç duyduğu cihazı bulmak için etkili satış bayilerinden veya kalifiye bir mühendisten yardım alabilirsiniz.
Yazı Konu Başlıkları

Hidrofor Pompası

Hidrofor nedir? Hidrofor pompası kullanım alanları oldukça geniştir. Bahçeli evler, büyük yapılar, yüksek katlı binalar vb. yerlerde hidrofor pompa kullanımı oldukça yaygındır. Kullandığımız suyun basınç ve akış hızını hidrofor pompası sayesinde güçlendirebiliriz. Evlerimizdeki musluklardan akan suyun basınç değerinin ve akış hızının istenilen seviyede olması hidrofor pompası sayesinde gerçekleşir. 

Bu yüzden kullanımı oldukça gereklidir. Çünkü yüksek katlı binalara veya müstakil evlere kurulan tesisat sistemlerinde yukarıdaki katlara ulaşan su miktarıyla aşağı katlara ulaşan su miktarı aynı olmuyor. Burada devreye pompa giriyor. Yukarıdaki ve aşağıdaki musluklara eşit derecede su akışı sağlanması için hidrofor pompasına ihtiyaç duyuluyor. 

Hidrofor Pompası Özellikleri

Hidrofor pompasının en önemli özelliklerinden biri istenilen suyu yüksek katlara taşımasıdır. Bazı zamanlarda şebeke suları binalar için yetersiz kalabiliyor. Bu noktada da pompa devreye giriyor. Suyun yetersiz kaldığı zamanlarda otomatik olarak çalışarak suyun istenilen yere gönderilmesini sağlıyor. Bu sayede yüksek katlı binalarda bile su basıncı istenilen seviyeye getirilebiliyor. 

Pompa kullanımı sağlanamadığı zaman ise su akışının azaldığı görülür. Bu ve bunun gibi durumlarda ise fazla su kullanımı olduğu görülür. Çünkü akış ve basınç hızı yavaşlayan musluklardan daha az su akacağı için daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Ayrıca hidrofor fiyatları da oldukça uygun bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu sayede de oldukça mantıklı bir seçim haline geliyorlar. 

Hidrofor Pompanın Avantajları

Hidrofor pompanın kullanıcılarına sunduğu birçok avantaj bulunur. Bunlardan ilki musluklardan akan su basıncının düzenlenmesidir. Yüksek katlı, müstakil binalarda su tesisatı ve şebeke suyu yetersiz kaldığı için pompa sistemine ihtiyaç duyulur. Bu sayede suyun basınç ve akış hızı istenilen seviyeye getirilir. 

Pompa sisteminin bir diğer avantajı ise tasarruf sağlamasıdır. Yoğun suakışı gereken musluklar daha fazla çalışmak zorundadır. Bu yüzden de pompa kullanılır. Pompanın kullanılmaya başlanmasından sonra musluklar istenilen şekilde çalışır. Bu sayede istenilen performansa çok daha kısa sürede ulaşabileceksiniz. 

Atık Su Pompası

Atık su pompaları tesisat sisteminden geçen atıkların sistemden uzaklaştırmasını sağlayan cihazlardır. Sistem içerisinde biriken ve devamlı olarak gelen atıkların sistemi tıkamaması için atık su pompa cihazı gereklidir. Aksi takdirde sistem içerisinde tıkanma meydana gelebilir. Genellikle apartman, okul, hastane, otel ve yurt gibi yerlerde kullanıldığını görebiliriz. 

Tesisat sisteminde dolaşan 20 ila 50 mm arasındaki kâğıt, plastik ve tekstil parçalarının aynı zamanda atıkların sistemden dışarı atılması için ideal çözüm sunabilir. Bu sayede sistemin her zaman temiz kalmasını ve tıkanıklık gibi durumların ortadan kalkmasında pompa cihazları etkili iş gücüne sahiptirler. 

Atık Su Pompası Özellikleri

Kirli suyun transferi için çalışan atık su pompasının birçok özelliği bulunur. Tesisat sistemindeki kirli suyun tahliyesi için gerekli bir cihazdır. Bu sayede sistem temizlenir ve temiz suya rahatlıkla ulaşabiliriz. Pompa, sistem içerisinde dolaşan parçaları ve atık suyu tahliye eder. Ayrıca bakım ve onarım işlemleri de kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

Atık su pompa sistemi bulunduğu mekâna göre çalışır.  Atık su pompası sisteme bağlanmadan önce sistemin ihtiyacı olan su seviyesine göre ayarlanır ve duruma göre su ihtiyacı kadar suyu temizler. Bu sayede hem sistemdeki su miktarı ihtiyacınız kadar temizlenir, hem de enerjiden tasarruf sağlayabilirsiniz. 

Atık Su Pompasının Avantajları

Atık su pompasının avantajları arasında birçok fayda bulunur. Bunlardan ilki tabi ki de sistem temizliğidir. Atık su pompa sisteminin tesisat sistemine sağladığı temizlik tıkanma veya kirlenme etkenlerini ortadan kaldırır. Ayrıca pompanın devamlı çalışabilme özelliği sayesinde sistem her zaman temiz kalır.

Pompa sisteminin sağladığı bir diğer fayda ise tasarruflu olmasıdır. Devamlı olarak çalışması gerektiği durumlarda elektronik aletler fazlasıyla enerji harcarlar. Fakat atık su pompası oldukça tasarrufludur. Çalıştığı zamanlarda bile kullanıcılarına tasarruf imkânı sağlayabiliyor. Bunun yanında geniş kullanım alanına da sahiptir. Evsel ve endüstriyel alanlarda rahatlıkla kullanılabilir yapıda üretilmiştir. 

Sirkülasyon Pompası

Sirkülasyon pompalarının görevleri diğer pompa türleri ile benzer şekildedir. Sistemde dolaşan suyun ileri doğru hareketini sağlarlar. Bu şekilde su, sistemde dolaşması gereken bütün bölgelerini rahatça ulaşabilir. Kapalı devre çalışan sistemler için oldukça gerekli cihazlardır. Çünkü kombi, kazan ve boyler sistemlerinde bulunan suyun sirkülasyonunu sağlamakla görevlidirler. Bu şekilde sistemdeki sıvı ısıtıcılara iletilir ve ısınma sağlar. 

Sirkülasyon pompası kullanılan sistemlerin ısınma için harcadıkları süre ve enerji diğer sistemlere göre daha azdır. Çünkü ısı iletimini oldukça hızlı ve verimli şekilde gerçekleştirirler. Bu nedenle de genellikle yüksek binalarda tercih edilirler. 

Sirkülasyon Pompası Özellikleri

Sirkülasyon pompasının özelliklerinin başında sıvı iletimi gelir. Tesisat sistemlerinin çoğunda meydana gelen sorunlardan bir tanesi sıcak suyun iletimidir. Sıcak su tesisat sistemlerinde dolaşıp sistemi, ardından da haneyi ısıtır. Fakat su istenildiği gibi tüm sistemi dolaşamaz. Sirkülasyon pompa bu durumda devreye girer. Böylece su bütün sisteme ulaşır ve verimli ısınma sağlanır. 

Duş almadan önce sıcak suya en kısa zamanda ulaşmak isteriz. Fakat suyun sistemde dolaşıp istenilen konuma varana kadar harcanan su ekstra olarak faturanıza yansır. Pompa bu durumda devreye girer ve sizlere yardımcı olarak sıcak suyun dilediğiniz zaman ulaşılabilir olmasını sağlar. Böylece su akıtma ve bekleme işlemlerini de ortadan kaldırır.

Sirkülasyon Pompası Avantajları

Sirkülasyon pompası avantajları kullanıcıları için oldukça önemlidir. Çünkü sağladığı avantajlar tamamen kullanıcı odaklıdır. Pompa sayesinde enerjiden tasarruf sağlayabilirsiniz. Sirkülasyon pompasının sağladığı sıvı iletimi sayesinde sularınız daha hızlı ısınacaktır. Bu sayede de su tüketiminiz minimum seviyede olacaktır. 

Bunun gibi durumlar kullanıcılar için oldukça faydalıdır. Çünkü alınan yüksek verimin yanında tasarruf oranını da arttırabiliyorsunuz. Üstelik su harcama oranınız azalacağı için su israfından da kaçınmış olacaksınız. Bu da doğa için oldukça faydalıdır. Eğer hala bir pompa sahibi değilseniz en kısa zamanda yetkili satış bayileri ile görüşerek ihtiyacınız olan pompaya sahip olabilirsiniz. 

Pompa Fiyatları

Pompa fiyatları kendi aralarında değişiklik gösterir. Bunun nedeni ise her pompanın görevini farklı şekilde yerine getirmesidir. Tabi ki de sadece bununla kalmıyor, farklı görevleri de farklı şekilde yerine getiriyorlar. Bu anlamda ihtiyacınız olan pompanın hangisi olduğunu öğrenmelisiniz. Aksi takdirde daha pahalı ve işinize yaramayan bir cihaz almak sizi ekstra masrafa sokacaktır. 

İhtiyaçlarınıza uymayan bir pompa kullanmak daha fazla enerji harcanmasına davetiye çıkarabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için de yetkili satış bayileri ile iletişime geçerek ihtiyacınız olan pompa cihazını satın alabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz konfora da kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürgülü Kapı Kilidi İle Kötü Niyetli Teşebbüslere Karşı Caydırıcı Önlem
Sürgülü Kapı Kilidi...
Güvenlik önlemleri alırken birçok kişinin aklına ilk olarak alarm veya gelişmiş kilit sistemleri geliyor. Bu sistemlerin…
İşletmeler için En Doğru Cam Kapı Kilit Sistemleri
İşletmeler için En...
Cam kapılar, modern ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile işletmeler tarafından kullanılan kapı modelleridir. Fakat…
Otomatik Kapı Kilidi Nerelerde Kullanılır?
Otomatik Kapı Kilidi...
Otomatik kapı kilidi sistemleri gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız kilitleme mekanizmalarından bir tanesidir. Kullanımı oldukça yaygın olan…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Sürgülü Kapı Kilidi İle...
Güvenlik önlemleri alırken birçok kişinin aklına ilk olarak alarm veya…
İşletmeler için En Doğru...
Cam kapılar, modern ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile…
Otomatik Kapı Kilidi Nerelerde...
Otomatik kapı kilidi sistemleri gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız kilitleme mekanizmalarından…
Dekorasyonda Sedef Boya Desenleri...
Dekorasyon işlemleri yaşam ve çalışma alanları için yapılan yeniliklerden bir…
Sivrisinekleri Uzaklaştırmanın Doğal Yolları
Yaz aylarının belkide en kötü durumlarından bir tanesi sivrisineklerin ortaya…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.