Kombi Banyo Su Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Kombi Banyo Su Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Kombi Banyo Su Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Kombi-Banyo-Su-Sıcaklığı-Kaç-Derece-Olmalı-Online-Keşif-1
Kombi su sıcaklığı kaç derece olmalı sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Soğuk kış aylarında sıcak ev ortamında vakit geçirmek herkes için keyifli bir aktivitedir. Ancak kabarık gelen faturalar keyfinizi sekteye uğratabilir. Enerji tasarrufu etmek ve faturaların evinizin sıcaklığına gölge düşürmesini önlemek için kombi su derecesini doğru bir şekilde belirlemeniz faydalı olur. Kalorifer su sıcaklığı hem tasarruf hem de verimlilik açısından büyük önem arz eder. 
Kilit Noktalar
Yazı Konu Başlıkları

Kombi su sıcaklığı kaç derece olmalı? Isı ve iklimlendirme mühendisleri, bir evin her odasının aynı sıcaklıkta olmasının doğru olmadığını ifade eder. Her mekânın kendi dinamiği ve buna bağlı olarak ideal bir ısı düzeyi vardır. Dolayısıyla mutfakla oturma odasının ya da banyonun sıcaklığı birbirinden farklı olmalıdır. Yaşam alanlarınızın her köşesi için ideal sıcaklığı biliyor olmanız ve ısı değerini buna göre ayarlamanız kombi kullanımınızı verimli hâle getirir.

 • Banyo suyu sıcaklığınızı kombi üzerinden kolayca ayarlayabilirsiniz.
 • Yoğuşmalı kombilerde tasarruf edebilmeniz için banyo suyu sıcaklığını doğru ayarlamanız gerekir.
 • Kombi banyo suyu sıcaklığı mevsimlere göre farklılık gösterebilir.
 • Kombi banyo suyu sıcaklığı mevsimlere göre farklılık gösterebilir.

Su Sıcaklığı Nasıl Ayarlanır?

Banyo su derecesi, kombi üzerinde bulunan düğmeler aracılığıyla ayarlanır. Bu işlem sırasında ihtiyaçlarınızı ve kullanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun şekilde kombi banyo su sıcaklığını ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Kombi cihazının üzerinde bulunan düğmeyi saat yönünde çevirdiğinizde sıcaklık değeri artar. Düğmeyi aksi yöne doğru çevirerek suyun sıcaklığını düşürebilirsiniz. 
 • Özellikle soğuk kış günlerinde sıcaklık ayarını yüksek tutmalı ve musluğu az açmalısınız. Bu sayede gerekli olduğunda sıcak suyun kullanılması mümkün hâle gelir. 
 • Kalorifer su sıcaklığını ayarlarken beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Evinizin sürekli olarak sıcak kalması için dereceyi yüksek tutabilirsiniz. Tasarruflu bir kullanım deneyimi yaşamak için ise düşük sıcaklıkları tercih edebilirsiniz.

Kombi sıcak su ayarını cihazınızda herhangi bir teknik arıza meydana gelmeden pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Öte yandan kombiniz sıcak su vermiyor ya da kalorifer modunda çalışmıyorsa bazı parçaları arızalanmış olabilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda yetkili personelden yardım almanız, cihazınızın kullanım ömrünün uzamasını sağlar.

Kombi Banyo Su Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Yaşam alanlarınızın etkili ve verimli bir şekilde ısınmasını sağlamak için kombinizin sıcak su ayarını yaparken evinizin büyüklüğünü hesaba katmalısınız. Üstelik evinize ısı yalıtımı yapılmadıysa su sıcaklığı derecesini belirlerken bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız.

Kombi su sıcaklığı kaç derece olmalı? İdeal kombi banyo su sıcaklığı alanın büyüklüğüne ve kullanılan cihazın türüne göre göre değişiklik gösterebiliyor. Evin her bölümü için tavsiye edilen sıcaklık miktarı da farklıdır. Bu alanlar ve önerilen sıcaklıkları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Hol, antre ve koridor gibi alanlar için 15 derece 
 • Salon, yatak odası ve mutfak için 20 derece 
 • Banyo için 24 derece 

Dairede kullanılan radyatörlerin boyutu ve kapasitesi de yaptığınız ayarlamaların etkisini hissedebilmeniz açısından önemlidir. Uzun radyatörlerin mevcut olduğu bir evin ısısının 20 dereceye ulaşabilmesi için kombi banyo su sıcaklığının 60 derece olması yeterlidir.

Düşük kapasiteli ve küçük radyatörlerin oda sıcaklığını ideal orana kavuşturması için ise su sıcaklığının 65 ya da 70 derece olması gerekir. Bahsi geçen veriler, ortalama değerler göz önünde bulundurularak oluşturulduğu için belirtilen aralıklardaki sıcaklık ayarlarını deneyerek yaşam alanınız için uygun olan alternatifi kolayca bulabilirsiniz.

kombi su sıcaklığı kaç derece olmalı

Yoğuşmalı Kombilerde Su Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Yoğuşmalı kombi modelleri, konforlu ve tasarruflu bir kullanım sunduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilir. Bu prensiple çalışan cihazlarda atık gaz sisteminin önüne eklenen ısı eşanjörü sayesinde enerji tasarrufu sağlanır. Atık gaz, direkt olarak çevreye salınmadığı için diğer canlıların yaşamı da olumsuz etkilenmez. Yoğuşmalı kombi, gazdaki su buharını ayrıştırır.

Ardından kalan gazı enerjiye dönüştürür ve yeniden kullanır. Sistemin sağladığı avantaj kombi banyo su sıcaklığına da yansır. Yoğuşmalı kombi sıcak su ayarı diğer sistemlerden farklı olabiliyor. Uzun radyatörlerin bulunduğu dairelerde yoğuşmalı kombi sıcak su ayarı 45 ila 50 derece arasında olmalıdır. 

Su Sıcaklığı Mevsimlere Göre Farklı Olmalı mıdır?

İdeal kombi banyo su sıcaklığı, mevsimlere hatta aylara göre farklı olmalıdır. Konvansiyonel kombiler için ideal sıcaklık ayarı 60 ile 70 derece arasındayken yoğuşmalı modellerde 55 derece yeterli olur.

Ancak ideal ısı ayarı yani konfor sıcaklığı kişiden kişiye değişebildiği için uygulama esnasında farklılıklar doğabiliyor. Her 1 derece oda sıcaklığı artışı için yüzde 6 daha fazla yakıt tüketildiğini ise ayarlamaları yaparken unutmamak gerekir.

Kışın Kombi Sıcak Su Kaç Derece Olmalı?

Kışın kombi banyo su sıcaklığı 50 ile 65 derece arasında olmalıdır. Daha yüksek ısı ayarlarının tercih edilmesi hâlinde hem sağlık açısından dezavantajlı bir durum ortaya çıkabiliyor, hem de yakıt israfı meydana gelebiliyor. Kışın kombi sıcak su ayarının kaç derece olması gerektiğini bulunduğunuz bölgedeki iklim koşullarını göz önünde bulundurarak belirleyebilirsiniz.

Örneğin; yaşadığınız bölgede kış mevsiminde hava sıcaklığı eksi derecelere düşmüyorsa 50 ila 55 derece aralığındaki değerleri deneyimleyerek uygun alternatifi bulabilirsiniz. Öte yandan bulunduğunuz bölgede hava şartları zorlayıcı olmamasına rağmen evinizin ısı yalıtımı verimli değilse kombinizin su sıcaklığını 60 ila 65 derece aralığında bir değere ayarlayabilirsiniz. 

kombi su sıcaklığı kaç derece olmalı

Yazın Kombi Sıcak Su Ayarı Kaç Derece Olmalı?

Yazın kombi sıcak su ayarı kaç derece olmalı sorusunun cevabını merak eden kişilere genel bir yanıt verilebiliyor. Havaların ısınmasıyla birlikte sıcak su ihtiyacının azaldığı yadsınamaz bir gerçektir. Üstelik sıcak havalar şebeke suyunun ısısını da artırır. Bahar ve yaz aylarında hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacı son derece azdır. Bu sebeple kombi banyo su sıcaklığı ayarı 40 ila 45 derece arasında olabiliyor.

Buna ek olarak havaların fazlasıyla sıcak olduğu bölgelerde sıcak suyun tamamen devreden çıkarılması da mümkündür. Ancak böyle bir durumda kararın uzun süreyi kapsayacak şekilde verilmesi gerekir. Çünkü sıcak suyu sürekli olarak açıp kapatmak enerji verimliliği açısından dezavantaj sağlar. 

Banyoya Sıcak Su Gelmemesinin Sebepleri Nelerdir?

İşlevsel yapıları sayesinde hayatı kolaylaştıran kombiler, kullanım ömürlerine ve çeşitli etkenlere bağlı olarak arızalanabiliyor. Sıcak su, kullanım esnasında kısa bir sürede soğuyorsa kombiyle ilgili sorunlardan söz edilebiliyor. Kombinin performansı düştüğünde bu gibi durumlarla karşılaşmak mümkün hâle gelir. Örneğin; eşanjörlerde oluşan kireçlenme, suyun tesisatta verimli bir biçimde dolaşmasını önleyebiliyor. Ancak kireçlenmenin fazla olması hâlinde eşanjörün değiştirilmesi gerekir. Banyoya sıcak su gelmemesine yol açan diğer hasarlı parçalar şunlar olabilir: 

 • Diyafram contasının deforme olması ısı dalgalanmasına yol açabilir. Bu parça daha çok eski tip kombilerde bulunur. 
 • Yeni nesil kombilerde diyafram contası yerine sıcak su türbini bulunur. Parçanın hasar görmesi hâlinde sıcak su temin edilemez. 
 • NTC sensörü hassasiyetini kaybetmiş olabilir. Bu parçanın işlevini yitirmesi, kombi suyunda ısı dalgalanmalarına neden olur. 

Kombiden banyoya sıcak su gelmiyorsa öncelikle vananın açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Özellikle yeni bir kombi satın aldıysanız sıcak su gelmemesi gibi durumların gözden kaçan ufak detaylarla ilgili olması muhtemeldir.

Cihazınızın ayarlama düğmelerinde ve vanasında herhangi bir problem olmadığını düşünmenize rağmen sorun devam ederse alanında uzman kişilerden destek almanız tavsiye ediliyor.

kombi su sıcaklığı kaç derece olmalı

Yazın Duş Suyu Kaç Derece Olmalı?

Kombi suyu, yaz aylarında duş alırken sık sık karşılaşılan bir konudur. Genellikle hava sıcakken soğuk duş almak tercih edilir. Ancak duş suyu sıcaklığı da önemlidir. Uzmanlar, yaz aylarında duş suyunun 35-40 derece arasında olmasını önermektedir. Bu sıcaklık hem vücudu rahatlatır hem de cildinizi korur. Aşırı sıcak su ise cildinizi kurutabilir ve zarar verebilir. Dolayısıyla, yazın duş suyunun ideal sıcaklık aralığını bilmek önemlidir.

Kombi Az Yakması İçin Kaç Derece Olmalı?

Kombi az yakması için ideal sıcaklık, genellikle 20 derece olarak önerilir. Bu sıcaklık hem konforunuzu sağlar hem de yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Evinizin içinde hissettiğiniz sıcaklık ile dışarıdaki hava sıcaklığı da göz önünde bulundurularak termostat ayarını yapabilirsiniz. Böylece kombiniz gereksiz yere çalışmaz ve yakıt tasarrufu sağlanmış olur.

Öneriler:

Sıcaklık DerecesiKombi Yakma Süresi
20 dereceOptimum
25 dereceFazla
15 dereceYetersiz

40 Derecede Yanan Kombi Ne Kadar Fatura Gelir?

Kış aylarında kombilerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri yüksek faturalardır. Ancak kombinin yanma sıcaklığı da fatura miktarını etkileyen bir faktördür. Özellikle 40 derecede yanıyorsa, normalden daha fazla doğalgaz tüketebilirsiniz. Bu durumda faturanızda artış yaşanabilir. Enerji tasarrufu için kombinin derecesini kontrol etmeyi unutmayın.

kombi su sıcaklığı kaç derece olmalı

Musluk Suyu Sıcaklığı Kaç Derecedir?

Musluk suyunun sıcaklığı evin su ısıtıcısının veya kombisinin ayarlarına göre değişebilir. Genellikle evlerdeki musluk suyu sıcaklığı 40 ile 60 derece arasında olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu sıcaklık, hem enerji tasarrufu sağlamak hem de yanma riskini azaltmak amacıyla önerilen bir sıcaklıktır.

Musluk Suyu Sıcaklığı Ayarları

AyarSıcaklık Aralığı
Düşük Sıcaklık40-45 derece
Orta Sıcaklık45-55 derece
Yüksek Sıcaklık55-60 derece

Sık Sorulan Sorular

Kombi suyu kaç derece olmalıdır?

Kombinin suyu genel olarak 45 ile 55 derece arasında olmalıdır.

Kombi suyu ne sıklıkla kontrol edilmelidir?

Su, düzenli olarak en az ayda bir kez kontrol edilmelidir.

Kombi suyu sıcaklığı neden önemlidir?

Doğru kombi suyu sıcaklığı hem konfor hem de enerji verimliliği açısından önemlidir.

Kombi suyu sıcaklığı nasıl ayarlanır?

Su sıcaklığı genellikle kombinin kontrol panelinden ayarlanabiliyor.

Kombi suyunun sıcaklığı aniden düşerse ne yapmalıyım?

Kombi suyunun sıcaklığı aniden düşerse kombinin bakımını yaptırmak önemlidir.

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Damlama Sulama Sistemi ile Tarım Verimliliğini Artırma Yolları
Akıllı Damlama Sulama...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sistem sayesinde bitkilerin…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne Yapmalı?
Doğalgaz Arıza Durumunda...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can sıkıcı durumlardan biridir. Bu tür bir…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti, kontrol altına alınması ve yangın söndürme…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Akıllı Damlama Sulama Sistemi...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti,…
E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
E-ticaret sitesi kurmak, günümüzde birçok kişinin ilgi duyduğu ve tercih…
E-ticaret Nasıl Yapılır? 20...
E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret, elektronik ortamda ürün veya hizmetlerin alınıp…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.