Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz-Kaçağı-Nasıl-Anlaşılır-Online-Keşif 1
Gaz kaçağı durumu önlem alınması gereken önemli konuların başında gelir. Çünkü doğalgaz kaçağı durumunun ortaya çıkardığı tehlikeler göz ardı edilemeyecek büyüklüktedir. Bu yüzden önlemlerinizi aldığınızdan emin olmanız en iyi seçenektir. Peki, böyle bir durum nasıl meydana gelir? Kaçak durumları meydana gelmemesi gereken hataların başında yer alır. Bu yüzden yeni bir tesisat sistemi veya sıfırdan bir sistem yaptırmak istiyorsanız bu etkene dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde hem mal kayıpları, hem de can kaybına sebebiyet verebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için de önlemlerinizi aldığınıza emin olmalısınız. Çünkü herhangi bir kokusu olmadığı için gaz kaçağı olup olmadığını anlayamazsınız.
Kilit Noktalar
 • Doğalgaz kaçaklarında sakinliğinizi korumanız ve vakit kaybetmeden yetkili gaz firması ile iletişime geçmeniz gerekir.
 • Doğalgazın herhangi bir kokusu bulunmadığı için gaza keskin kokular eklenir. Böylece kaçak durumlarından haberdar olabilirsiniz.
 • Gaz kaçağı durumlarından zarar görmemeniz için alabileceğiniz birkaç tane önlem bulunur.
Yazı Konu Başlıkları

Gaz Kaçağı Nasıl Oluşur?

Doğalgaz kaçağı genel olarak ısınma cihazlarından meydana gelir. Doğalgazı kullanan cihazların arada arıza çıkarıp gaz kaçağı durumlarının meydana gelmesi olası bir durumdur. Çünkü kombi, ocak, soba ve diğer tesisatlarda aksatılan bakımlar nedeni ile gaz kaçağı durumu meydana gelebiliyor. Bu yüzden cihazlarınıza oldukça dikkat etmeli ve bakımlarını aksatmadan yaptırmalısınız. 

Gaz kaçağı durumunun nedeni ne olursa olsun yapmanız gerekenler oldukça basit adımlardır. Bir doğalgaz cihazını kullanmadan önce tüm önlemlerinizi almalısınız. Çünkü cihazlar doğalgaz arıza durumlarında oldukça tehlikeli bir hal alabilirler. Aldığınız önlemler sayesinde de hem siz hem de aileniz güvenli bir şekilde cihazınızı kullanabilirsiniz. Peki, kaçağın nedeni ne olabilir? 

Kullandığınız cihazınızda görülen arızaların birçok nedeni olabiliyor. Bahsettiğimiz sorunlar kullanıcı odaklı meydana da gelebiliyor, cihazınızdan kaynaklı da olabiliyor. Bu durumların her ikisine de hazırlıklı olmak en iyi seçenek olacaktır. Çünkü gaz kaçağı durumunun meydana gelme nedenlerinden birkaçı şu şekildedir;

 • Eğer cihazınız bacalı ise tıkanmadan kaynaklı,
 • Cihazınıza dışarıdan gelen hava engellenmiş,
 • Tesisat borularında herhangi bir durum yüzünden çatlama, kırılma veya oynama,
 • Cihazınız bakımsızlıktan dolayı tozlanıp bu hatayı meydana getirmiş olabiliyor. 
gaz kaçağı

Doğalgaz Kaçağının Belirtileri

Doğalgazın kendine özgü bir kokusu bulunmaz. Yani kokusuzdur demek en doğru tabir olacaktır. Bu yüzden insanlar gaz kaçağı durumlarını anlayamazlar. Oluşan kötü durumların meydana gelmesinin sebebi de zaten budur. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için tesisat sistemine net bir şekilde alabileceğiniz kokular ekleniyor. Genellikle de bu etken kötü durumların meydana gelmesini engeller. 

Doğalgaz kullanıcıların herhangi bir durumda gaz kaçağı olup olmadığını anlamaları için sistemin içerisine çürük kokular eklenir. Çünkü insanların çürük sarımsak, yumurta vb. kokulara verdikleri tepki kaçağın olup olmadığını ortaya çıkarıyor. Bu yüzden de hem sizin hem de aileniz için böyle bir önlem almak en doğru tercih olacaktır. 

Ayrıca gaz kaçağı durumlarını kombilerimizde meydana gelen hareketlerden de anlayabiliriz. Doğalgaz tesisatında kaçak olması durumunda su basıncı düşüş gösterecektir. Normal bir su basıncı 1,5 ile 2,0 bar arasında olması gerekir. Fakat kaçak durumlarında bu seviye devamlı olarak düşüş gösterir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gereken yetkili gaz firmasını arayarak yardım istemek olmalıdır. 

Olası Bir Gaz Kaçağı Durumunda Ne Yapmalıyız?

Bahsettiğimiz üzere gaz kaçağı durumları oldukça tehlikelidir. Bu yüzden erken fark edilmesi hayat kurtaran farkındalıklardan biridir. Peki, bir kaçak durumu olduğunu fark ettiğimizde ne yapmalıyız? Öncelikle sakin olmalısınız. Çünkü böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey sakin olup mantıklı düşünmeye çalışmak olmalıdır. Bu durumu başardıktan sonra yapmanız gereken şeyleri daha basit ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. 

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri evinizde bulunan tüm doğalgaz vana ve bağlantılarını kapatmak olur. Çünkü gaz kaçağı olan yerden daha fazla gaz çıkmaması için bu adım öncelikli olarak yapılmalıdır. Ardından evin veya işyerinin havalanması için cam, kapı ve açılabilen diğer pencereleri açmalısınız ki hava sirkülasyonu başlayabilsin. 

Ayrıca ana vanayı kapattıktan sonra herhangi elektrikli cihaz, düğme vb. aletleri de kullanmamalısınız. Çünkü çıkan herhangi bir hareket evde dağılan gazı harekete geçirebiliyor. Böyle bir durumun yaşanmaması için bu etkenlere oldukça dikkat etmelisiniz. Gaz kaçağı durumlarında aklınızdan 187 neyin numarası diye geçirirseniz doğru bir düşünce içerisindesiniz demektir. Çünkü saydığımız tüm işlemleri yaptıktan sonra en hızlı şekilde yetkili gaz firmasını arayarak yardım istemelisiniz. 

gaz kaçağı

Gaz Kaçağından Korunmak İçin Yöntemler

Gaz kaçağından korunmanız için seçenekler bulunuyor. Bu seçeneklere dikkat etmelisiniz, çünkü sizlere sağladığı güvenlik önlemleri sayesinde rahatça cihazlarınızı kullanabilirsiniz. Aileniz ve sizin olası bir gaz kaçağı durumuna maruz kalmamanız için önemli detaylar haline geliyorlar. 

 • Gaz ile çalışan cihazlarınızın yıllık bakım periyotlarını aksatmamalısınız.
 • Bacalı sistemlerde yılda bir kere temizlik yaptırmalısınız. 
 • Eğer kombi kullanıyor iseniz baca şapkası kullanmalısınız.
 • Gaz alarm cihazları kullanabilirsiniz.  

Evlerinizde bulunan gazlı cihazlarınızın bakımlarını yaptırmalısınız. Çünkü gaz kaçağı gibi durumların meydana gelmemesi veya önceden fark edilmesine büyük katkıda bulunuyor. Bu yüzden cihazlarınızın bakımlarını bir firmadan yardım alarak her yıl boyunca yaptırabilirsiniz. Eğer cihazlarınızın bakımları zamanında yapılmaz ise tehlikeli durumlarla karşılaşma ihtimaliniz artabiliyor. 

Kombi ve bacalı sistemlerde meydana gelebilen gaz kaçağı sorunları kolay önlemler ile etkisiz hale getirilebiliyor. Sizler de bu önlemleri alarak rahat bir şekilde cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Böylece hem siz hem de aileniz güvenli bir şekilde hanenizde konforu yakalayabilirsiniz. 

En etkili bildirim sistemlerinden biri olan gaz dedektörü herhangi bir cihaz yüzünden meydana gelen gaz kaçağı durumunda alarmla sizleri uyarır. Bu sayede kokusu bile olmayan doğalgaz arıza olaylarından kolaylıkla haberdar olabiliyorsunuz. 

Doğalgaz Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gaz kaçağı durumu konusunda dikkat edilmesi gereken fakat kaçırılan bir detay daha vardır. O da havalandırma menfezi bulundurma konusudur. Doğalgaz tesisatı kullanılan her cihazın bulunduğu odada havalandırma menfezi bulunmak zorundadır. Çünkü herhangi bir kaçak konusunda menfez ilk müdahaleyi yapmaya başlayacaktır. Bildiğiniz gibi de doğalgaz kaçağı durumlarının yaşanmaması için bu etken önemli bir yere sahiptir. 

Çünkü havalandırma menfezi gazı evde yayılmadan önce hava yardımı ile dışarı taşır. Bulunan etkenlerden biri de şu  ki gazın yayılma hızına bağlı olarak menfezin de bir o kadar büyük olması gerekir. Bu yüzden gaz kaçağı çözümü olarak önümüze çıkmasa da doğalgazla çalışan cihazların bulunduğu odada bir menfez bulunmalıdır. Fakat menfezlerin önü veya arkasını kapatmalısınız. Aksi takdirde hava akışı kesiliyor ve içerideki gaz dışarıya çıkarılamaz. 

gaz kaçağı

Doğalgaz Kullanırken Bilinmesi Gereken Bilgiler

Evinizde doğalgaz bulunuyorsa bilmeniz gereken ipuçları bulunuyor. Öncelikle iç tesisatınızın düzgün bir şekilde yapılması gerekir. Bunun için de güvenilir firmalardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca cihazlarınızın periyodik bakımlarını da bu firmalara yaptırarak bir adımı daha tamamlamış olursunuz. 

Doğalgazın aktarılmasını sağlayan borulara müdahale etmemelisiniz. Evinizde çekiş vb. aletler kullanmadan önce doğalgaz şemasına bakmanız tavsiye ediliyor. Çünkü herhangi bir yanlış müdahale borulara zarar verebiliyor. Bunun yanında doğalgaz borularınızın şartlara uygun olduğundan emin olmalısınız. Dayanıksız ve eski boru hattına sahipseniz değiştirmekte oldukça fayda bulunuyor. Bu şekilde gaz kaçağı durumlarının önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. 

Doğalgaz ile çalışan cihazlarınıza bir müdahale yapılacağı zaman da dikkatli olmalısınız. Özellikle yer değiştirme gibi işlemler boru hatlarına zarar verebiliyor. Fakat bu durum işi bilmeyen biri tarafından yapıldığı zaman görülebiliyor. Böyle bir durumda yetkili gaz firmasının yetki verdiği firmalarda görev yapan teknisyenden yardım alarak kolayca cihazınızı uygun yere taşıyabilirsiniz. Eğer bahsettiğimiz şartlar dikkate alınırsa gaz kaçağı gibi durumlar ile karşılaşma ihtimaliniz de azalmış olur. 

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Doğalgaz kaçağı, hayati tehlikeler oluşturabileceği için ciddiye alınmalıdır. Kokusu, sarı renkli yanma alevi, cihazlardan çıkan alevin rengi ve titreşimi gibi belirtiler kaçak olabileceğini gösterebilir. Eğer doğalgaz kaçağı şüphesi varsa hemen gazı keserek uzman yardımı alınmalıdır. Ayrıca özel doğalgaz detektörleri de kaçağı tespit etmek için kullanılabilir.

Doğalgaz Kaçağı Kaç Saatte Zehirler?

Doğalgaz kaçağı ciddi bir tehlike oluşturabiliyor ve insan sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Doğalgazın havadan daha hafif olması nedeniyle kaçak durumda hızla yukarı doğru yükselir ve birikir. Bu nedenle bir doğalgaz kaçağı durumunda en kısa sürede önlem alınması önemlidir.

gaz kaçağı

Doğalgaz Kaçağı Durumunda Hızlı Müdahale

Doğalgaz kaçağı durumunda ilk belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte hemen müdahale edilmelidir. Kaç saatte zehirleyebileceği belirli bir süreçten çok, en kısa sürede harekete geçilmesi gerekmektedir. Evinizde veya iş yerinizde doğalgaz kokusu fark ederseniz, hemen havalandırma sağlayarak doğalgaz vanasını kapatmalısınız. Daha sonra uzman ekiplerden yardım alarak sorunu çözebilirsiniz.

Evimizde Gaz Kaçağı Olursa Güvende Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Evinizde gaz kaçağı tespit ederseniz panik yapmadan önce sakin olmalısınız. Dışarı çıkarak havalandırın ve hiçbir aleti çalıştırmayın. Hemen gaz vanasını kapatın ve yetkili servisi arayarak yardım isteyin. Ayrıca ailenizle birlikte belirlenen güvenli alanda bekleyin. Dikkatli olmak, hızlı ve doğru müdahalede bulunulması can güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Unutmayın, sağlık her şeyden önce gelir.

Sık Sorulan Sorular

Doğalgaz kaçağı nasıl kokar?

Doğalgazın kokusuz olduğunu biliyor musunuz? Aslında doğalgaz kokusuz bir gazdır. Ancak gaz kaçağı durumlarında gaz şirketleri çeşitli kimyasal maddeler ekleyerek doğalgazı kokulu hale getirirler. Bu koku genellikle yumurta kokusuna benzer ve insanların gaz kaçağını fark etmelerini sağlar.

Doğalgaz kaçağının belirtileri nelerdir?

Kaçağın belirtileri arasında garip kokular, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk, solunum zorluğu ve çürük yumurta kokusu gibi belirtiler bulunabilir.

Doğalgaz kaçağı durumunda nasıl hareket etmeliyim?

Kaçak şüphesi durumunda hemen gaz vanasını kapatmalı, pencereleri açmalı ve doğalgaz şirketini aramalısınız. Ayrıca elektrik düğmelerini kapatmalı, açma kapama düğmesine dokunmamalı ve çakmak gibi alev kaynakları kullanmamalısınız.

Doğalgaz kaçağı tehlikeli midir?

Evet, doğalgaz kaçağı ciddi bir tehlike oluşturabilir. Gazın yanması sonucu oluşan patlama ve yangın riski bulunmaktadır. Bu nedenle doğalgaz kaçağı tehlikesi karşısında gerekli önlemleri almak hayati önem taşır.

Doğalgaz kaçağı tespiti nasıl yapılır?

Doğalgaz kaçağı tespiti için profesyonel ekipman ve cihazlar kullanılmalıdır. Koklama yöntemi yerine gaz kaçağı detektörleri ve özel ekipmanlarla kaçak tespit edilmelidir. Evinizde veya iş yerinizde doğalgaz kaçağı şüphesi varsa hemen profesyonel destek almalısınız.

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Peyzaj Çalışmaları Nasıl Yapılır?
Peyzaj Çalışmaları Nasıl...
Genelde villa ve müstakil evlerin bahçe alanlarının düzenlenmesi peyzaj çalışmaları sayesinde daha işlevsel hale getirilir. Yaşam…
Split Klima Bakımı Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?
Split Klima Bakımı...
Havaların ısınması ile birlikte birçok kişinin aklına ilk olarak klima cihazları geliyor. Klimalar, havaların ısınmasıyla ihtiyaç…
Duşakabin Montajı Kolay Mı Kendim Yapabilir Miyim?
Duşakabin Montajı Kolay...
Birçok kişinin sıkça sorduğu sorulardan bir tanesi de kendi başıma duşakabin montajı nasıl yapılır sorusu oluyor.…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Peyzaj Çalışmaları Nasıl Yapılır?
Genelde villa ve müstakil evlerin bahçe alanlarının düzenlenmesi peyzaj çalışmaları…
Split Klima Bakımı Nasıl...
Havaların ısınması ile birlikte birçok kişinin aklına ilk olarak klima…
Duşakabin Montajı Kolay Mı...
Birçok kişinin sıkça sorduğu sorulardan bir tanesi de kendi başıma…
Pazarlama Nedir? Pazarlama ile...
Son zamanlarda sürekli olarak karşılaşılan pazarlama nedir ve dijital pazarlama…
Markalar Listesi ile Klima...
Gündelik hayatta klima kullanımı oldukça fazladır. Özellikle de yaz aylarının…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.