Kapı Kilidi Seçimi ve İhtiyaç Duyulan Ev Güvenliği

Kapı Kilidi Seçimi ve İhtiyaç Duyulan Ev Güvenliği

Kapı Kilidi Seçimi ve İhtiyaç Duyulan Ev Güvenliği

Ev-Güvenliğinde-İhtiyaç-Duyulan-En-İyi-Kapı-Kilidi-Çeşitleri-Online-Keşif-1
Güvenlik, evler için en önemli noktalardan bir tanesidir. Günümüzde hırsızlık vakalarının devamlı olarak artması evler için daha büyük bir tehdit haline geliyor. Bu nedenle de birçok kişi ev güvenliği konusunda çeşitli önlemler almaya çalışıyor. Alınan önlemlerden biri de kapı kilidi değişimi ve kullanımıdır. Kapı kilitleri, ev güvenliğini sağlamak adına alınan bir numaralı önlemdir. Fakat bu noktada önem kazanan bir diğer bir detay ise kilidin çeşididir.
Kilit Noktalar
 • Ev, ofis ve diğer yapıların birçoğunda çelik kapı kilidi kullanılsa da, yeni yapılan birçok kilitte yeni nesil kilitler kullanılıyor. 
 • Kapı kilitlerinin her biri belirli bir güvenlik seviyesine, kullanım amacına ve bütçeye uygun bir şekilde üretilir. 
 • Kilit seçimi yapmadan önce tercihlerinizi ve güvenlik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak önemlidir. 
 • Tercih edilecek kilit, uzun ömürlü ve dayanıklı olması da önemli olan bir diğer detaydır.
Yazı Konu Başlıkları

Kapılara konulan birçok kapı kilidi çeşidi vardır. Her bir kilidin farklı özellikleri ve açılma stilleri bulunuyor. Bunun nedeni devamlı olarak teknolojinin ilerlemesi ve kilitlerin de buna uyum sağlamasıdır diyebiliriz. Teknolojiye uyum sağlayarak çıkarılan yeni kilit modelleri hem oldukça güvenli hem de daha kolay kullanım sunabiliyor. Bu sebeple de yeni yapılan birçok yapıda yeni nesil kilitler kullanılıyor.

Kapı Kilidi Nedir?

Kapı kilidi, bir kapının güvenliğini artırmak için kullanılan ve yetkisiz girişleri engellemek için kullanılan sistemdir. İçerdeki mekanı korumak için kullanılan bu sistemler, çeşitli mekanizmalar aracılığı ile kullanılan güvenlik ekipmanlarıdır. Bu sistemler, çeşitli mekanizmalar sayesinde kapıyı kilitli ve açılmaya karşı güvenli hale getirir. Temelde sadece bir anahtar ve kombinasyonun kullanılması ile açılan sistem mekanik bir mekanizmaya sahiptir. 

Tabi ki günümüzde bu sistemler değişmiş ve daha teknolojik hale gelmiştir. Geleneksel mekanik kilitlerin yanı sıra akıllı ve elektronik kilitler de kullanılıyor. Şifreler, kartlar veya biyometrik özellikler elektronik kilitler ile modern güvenlik önlemleri olarak karşımıza çıkıyor. Bluetooth bağlantısı, parmak izi ve uzaktan erişim gibi özellikler de kapı kilidi eviriminin bir parçası haline gelmiştir. 

Evler, oteller, işyerleri, kamu binaları ve endüstriyel tesisler gibi birçok alanda kapı kilidi çeşitleri tercih ediliyor. Mülkiyetin korunması, güvenliği sağlamak ve sadece yetkisi olan kişilerin erişimine izin vermek amacı ile kilit kullanılıyor. Toplumda güvenli bir yaşam standardını sürdürmeye yardımcı olan temel bir güvenlik unsuru olarak da kabul ediliyor. 

Kapı Kilidi Çeşitleri

Güvenlik ihtiyaçlarına ve kullanım alanına göre farklı çeşitleri bulunan kapı kilitlerine birçok yerde rastlanabiliyor. Evlerden otellere, işyerlerinden endüstriyel tesislere kadar birçok alanda güvenliğe ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada da devreye kilit modelleri girer. Geleneksel kilitler basit yay mekanizmaları, çift silindirli kilitler ve çelik kapı kilitleri gibi temel tasarımlardan oluşur. 

Yenilenen modeller sayesinde artık hem daha kolay hem de daha güvenlikli kilitlere sahip olunabiliyor. Bu nedenle de yeni yapılan birçok ev, işyeri ve binaların kilitlerinde akıllı vb. kilitler kullanılıyor. Elbette ki geleneksel kilitlerin artık kullanılmadığı söylenemez. Hala geleneksel kilitlere de yeni yapılarda yer veriliyor. Ancak çoğunlukla akıllı sistemlerin kullanıldığını görebiliyoruz.

Her bir kilit türü belirli bir amaca hizmet eder ve birçok fayda sunar. Güvenlik, kullanım kolaylığı ve dayanıklılık gibi maddeler bu faydaların arasında yer alıyor. İhtiyaç doğrultusunda seçilen kapı kilidi, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak için tüm özelliklere sahip oluyor. Bu çeşitlilik geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ederek güvenli bir yaşam standardını destekler. 

Kapı kilidi çeşitleri şu şekildedir;

 • Standart kilitler
 • Elektronik/Akıllı Kilitler
 • Çelik Kapı Kilitleri 
 • Panik Kilitleri
 • Dijital Kilitler
 • Otomatik Kilitler
 • Yüksek Güvenlikli Kilitler
 • Parmak İzli Kilitler
kapı kilidi

Standart Kilitler

Çelik kapı kilidi olarak da adlandırılan standart kapı kilitleri, temel güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Genellikle basit bir yay mekanizması veya çift silindirli yapıda bulunurlar. Günlük yaşantıda en çok görülen kilit modeli standart kilitlerdir. Yaylı kilitler standart kapı kilitlerinden biridir. Yay mekanizması sayesinde kapının kapanmasını sağlar ve kilidin açılabilmesi için anahtar ihtiyacı duyar.

Çift silindirli kilitler ise içeriden ve dışarıdan anahtarla açılabilen kilit modelleridir. Hanelerin birçoğunda ve işyerlerinde bu sistemler kullanılır. Çünkü kilit açma işlemi tamamen manuel ve anahtar sayesinde gerçekleşir. Bu da ekstra olarak bir güvenlik önlemi sağlar. Kapı kilidi seçimi yaparken akıllı modellerin yanında bu sistemler de kullanılabiliyor. 

Elektronik/Akıllı Kilitler

Geleneksel mekanik kapı kilidi modellerinden daha modern teknolojiye sahip olan elektronik/akıllı kilitler, güvenli erişim kontrolü sağlıyor. Yenilikçi güvenlik kilitleri olan elektronik/akıllı kilitler, Bu kilitler ev sahiplerine, işletme sahiplerine ve kurum yöneticilerine geniş bir kontrol özelleştirme imkanı sunar. Sağladığı özellikler nedeni ile de artık birçok yerde tercih ediliyor da denebilir. 

Bu tür kilitler elektrik ile çalışır ve genellikle kart veya şifre ile açılırlar. Biyometrik özellikler kullanılarak açılan parmak okuyuculu kilitler, kapıların kolayca açılmasını sağlar. Bluetooth veya Wi-Fi bağlantılı kilitler ise kullanıcılarına uzaktan kontrol imkanı sunarlar. Özellikle hayvan sahibi olan kullanıcıların tercih ettiği bu sistemler büyük bir avantaj sağlar. 

Dokunmatik ekranlı kapı kilidi modelleri geleneksel anahtarlar yerine şifre veya parmak okuma sistemi ile açılırlar. Şifreli kapı kilidi modelleri kullanıcılarını anahtar mecburiyetinde bırakmadan kolayca açılırlar. Ayrıca erişim yetkilerinin yönetimi ve geçmiş erişim kayıtları gibi akıllı sistemlere de sahiplerdir. Elektronik/akıllı kilitler, güvenliği artırmanın yanı sıra hayatı kolaylaştıran özellikleri ile de teknoloji ile güvenlik ihtiyaçlarını birleştirir. 

Çelik Kapı Kilitleri

Güvenlik ve dayanıklılık açısından üst düzey koruma sağlayan çelik kapı kilidi, kullanıcılarına maksimum güven verebiliyor. Bu kilitler çelik kapılar ile bir araya geldikleri zaman direnç, dayanıklılık ve güvenlik bakımından oldukça etkilidirler. Kilit sistemleri arasında belki de en dayanıklıları olan çelik kilitler, genellikle evlerden ticari işletmelere kadar birçok alanda tercih ediliyor. Kapı kilidi seçenekleri arasından öne çıkan bu model, uzun bir zamandır kullanılıyor. 

Tasarım ve özellik açısından birçok faktöre sahip olmaları onları vazgeçilmez hale getiriyor diyebiliriz. Çok noktalı çelik kilitler, kapıya yerleştirilen farklı kilit mekanizmaları sayesinde güvenlik düzeyini en üst noktalara çıkarmayı hedefler. Çelik çekmeli kilitler kapıyı sağlam bir şekilde kapatıp kilitleyerek dayanıklılığını artırır. Bu sayede hırsızlık gibi vakaların da önüne geçilmesini sağlıyor. 

Çelik, demir kapı kilidi, anti-picking ve anti-bumping özellikleri gibi güvenlik katmanları sayesinde manipülasyonlara karşı korunaklıdır. Ayrıca bu kilitler sadece güvenlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli hava koşullarına ve dış etkenlere karşı dayanıklılık da gösterirler. Ev sahipleri ve işletme sahiplerine dayanıklı ve güvenli giriş çözümü sunmasının aynında estetik tasarımı ile de dikkat çeker. Bu sebeple de birçok yerde kullanılır. 

kapı kilidi

Panik Kilitleri

Panik kilitleri bir nevi otomatik kapı kilidi olarak da düşünülebilir. Acil durumlarda çıkışların hızlı ve etkili bir biçimde yapılabilmesi için bu kilit türü kullanılır. Güvenlik için kullanılan panik kilitleri, genellikle tüm binalarda bulunur. Acil çıkışların kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak için özel geliştirilmiştir. Panik kilitleri genel olarak yangın çıkış kapılarında, toplu taşıma araçlarında, alışveriş merkezlerinde ve benzeri kamuya açık alanlarda kullanılıyor. 

Bunun nedeni, toplu insan kalabalıklarının olduğu alanları herhangi bir yangın veya doğal afet anında boşaltmadır. Acil durumlarda kapıların hızlıca açılması ve insanların güvenli bir alana ulaşması gerekiyor. Böyle durumlar için de panik kilitlere sahip kapılar kullanılıyor. Elbette diğer kapı kilidi modelleri gibi panik kilitlerinin de çeşitli türler vardır. 

Farklı çeşitleri bulunan panik kilitlerinin, çubuklu, çift yönlü ve tek yönlü modelleri bulunuyor. Çubuklu panik kilitleri kapının geniş yüzeyine yayılan bir çubuk sistemini içeriyor. Bu çubuk itildiği zaman da kapı kolayca açılmış oluyor. Çift yönlü kilitler ise her iki yöne kolayca çıkış yapılmasını sağlıyor. Binaların en altına ve dışarıya açılan tek yönlü kilitler ise sadece binanın içerisinden dışarıya çıkmak için tek taraflı kullanım sunuluyor. Toplum güvenliği için kullanılan panik kilitleri insanların rahat bir şekilde dışarı çıkabilmesi için en iyi seçenektir. Bunun yanında tek taraflı modeli ile hırsızlık olaylarının da önüne geçiyor. 

Dijital Kilitler

Geleneksel kilitlere göre modern modeller arasında kalan dijital kilitler, anahtar kullanımını teknoloji ile birleştiriyor. Elektronik mekanizmalara sahip olan ve ekstra güvenlik sağlayan sistemlerdir. Evler, işyeri ve endüstriyel tesisler gibi birçok alanda kullanıldığı görülüyor. Çeşitli özelliklere ve kullanım şekillerine sahip olmaları kullanıcılarını cezbediyor da diyebiliriz. Ayrıca kolay kullanım ve pratik giriş için de çeşitli imkanlara sahiptir. Kullanıcıların bu modeli tercih etmesinde büyük bir etki yarattığı da aşikardır. 

Kapı kilidi modelleri arasında dijital kilitler yerini almış durumda. Dijital kilitler arasında ise şifreli kapı kilidi modeli tercih ediliyor. Şifreli kilitler, kullanıcıları için önceden belirlenen bir şifreyi kabul eder ve sistemi aktif hale getirir. Şifreli kilitlerden hoşlanmayan kullanıcılar ise diğer dijital kilitlerden olan anahtarlı ve kartlı sistemleri tercih edebiliyorlar. 

Dijital kilitler genel olarak birçok modeli bünyesinde barındırır. Wi-Fi bağlantılı, kart okuyucu ve şifreli kilitlerin hepsi dijital kilitlerin içerisinde yer alabiliyor. Teknolojinin gelişmesi ile gelişen bir diğer sektörde kilit üretimidir. Bu nedenle de yeni çıkan modellerin birçoğu hem daha teknolojik hem de daha güvenli bir hal almaya başladı. 

kapı kilidi

Otomatik Kilitler

Otomatik kilit çeşitleri sıkça karşılaştığımız güvenlik sistemlerinden biridir. Diğer kilit sistemlerine göre daha kolay kullanım imkanı sunar. Otomatik olarak kapatılıp kilitlenme işlevi sayesinde genellikle bir sensör veya uzaktan kumanda sayesinde kontrol edebiliyorlar. Enerji tasarrufu, konfor ve güvenliği artırmak için kullanılan kapı kilidi çeşidi, kullanıcılarına birçok fayda sağlıyor. Bu nedenle yeni yapılan yapıların birçoğunda ve otellerde otomatik kilit sistemleri görülüyor. 

Elektromekanik kilitler kapıları otomatik olarak kilitler. Elektrik ile çalışan mekanizmalarının kullanarak kapının kilitlenmesini sağlarlar. Genel olarak otellerde kullanıldığı görülse de, ofis kapıları ve bina kapılarında da kullanıldıkları görülüyor. Akıllı kapı kilidi çeşitlerinden olan otomatik kilitler, kapının sadece kapanmasını sağlar kilitlenmesini sağlamaz. Çünkü bu kilitlerin amacı güvenliği sağlarken enerji tasarrufu da yapmadır. 

Otomatik kilitler, kullanıcılarına birçok fayda sağlar. Bu faydalar arasında öne çıkan bir diğer madde ise uzaktan kontroldür. Uzaktan kontrol erişimine sahip olan otomatik kilitler, ev teknolojileri ile entegre olabiliyor. Bu sayede de kullanıcılarına rahatlık ve konfor sağlıyor. 

Parmak İzli Kilitler

Biyometrik güvenlik teknolojisinden faydalanarak üretilen parmak izli kilitler, kullanıcılarına avantaj sağlıyor. Kullanıcının parmak izini okuyan, otomatik kilit açma sistemleri bulunuyor. Bu durumda da kullanıcı tek hamlesi ile parmak izini okutarak kapının açılmasını sağlayabiliyor. Geleneksel anahtar ve şifre kullanımının önünde olan parmak izli kilitler, kullanıcılarına vakit tasarrufu da sağlar. Farklı çeşitleri bulunuyor ve oldukça güvenli sistemler olarak tercih ediliyor. 

Kapı kilidi çeşitleri arasından öne çıkan bu model, genellikle çelik kapılar, ofis veya özel odaların güvenliği için tercih ediliyor. Bunun nedeni bu tür yerlerin güvenliğinin oldukça önemli olmasıdır elbette. Kullanıcıların parmak izlerini eşsiz bir şekilde tanıyarak, yetkisiz girişleri engeller ve yüksek güvenlik sağlar. 

Her duruma ayak uydurabilme adına şifreli ve parolalı sistemlere entegre de edilebiliyorlar. Ayrıca zaten anahtarlı giriş sistemi de parmak izli sistemlerde mevcuttur. Bu nedenle de ekstra olarak şifre veya parolalı sistemlerle de entegre edilebilirler. 

Kilit Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En uygun kapı kilidinin seçilebilmesi için göz önünde bulundurulması gereken etkenler vardır. Kullanım kolaylığı ve kişisel ihtiyaçlara yönelik seçilen bir kilit modeli oldukça faydalı olacaktır. İlk öncelikle güvenlik ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü kilidin asıl amacı güvenliği sağlamak ve izinsiz girişleri engellemedir. 

Diğer bir önemli etken ise kullanım kolaylığıdır. Ofis, ev ve endüstriyel tesislerde, kilitlerin kolay bir şekilde açılabilmesi ve maksimum güvenlik sağlayabilmesi isteniyor. Kullanıcıların rahat bir şekilde kilidi aşabilmesi de bu nedenle önemlidir. Çünkü en güvenli kilidin bile kolayca açılması kullanım için önemlidir. 

Bu etkenler arasından öne çıkan bir diğer madde ise bütçedir. Oldukça yüksek güvenlikli sistemlerin fiyatları fazla olabiliyor. Bu nedenle de kilit seçiminde bütçeye dikkat etmek de gerekiyor. 

kapı kilidi

Kapı Kilidi Nasıl Takılıyor?

Birçok kullanıcı kapı kilidi çeşitlerini kendisi montajlamak isteyebiliyor. Fakat bu durum düşünüldüğünden daha zor ve karmaşıktır. Çünkü kilit türlerinin neredeyse hepsi farklı montaj aşamalarına sahiptir. Özellikle de elektronik kilitler oldukça zor bir şekilde monte ediliyor. Kapılara kilit takılması için yetkili firmadan yardım alınması en doğru seçenek olacaktır. Çünkü gerekli montaj aşamalarının hepsi yetkili kişiler tarafından kısa sürede yapılabiliyor. 

Elektronik veya otomatik kilitler yapısal olarak diğer kilitlerden farklıdır. Bu durum çelik ve geleneksel kilitler için de aynıdır elbette. Fakat elektronik ve otomatik kilitler diğer sistemlere göre daha karmaşıktır. Kablolar, ekranlar ve anahtar sistemlerinin birbirlerine mükemmel şekilde bağlanması gerekir. Bunun nedeni sistemin tamamen güvenliği sağlayabilmesi ve tüm işlevlerini gerçekleştirebilmesidir. Çünkü montaj aşamasında meydana gelen herhangi bir yanlış, sistemin doğru çalışmasını engelleyebiliyor. 

Geleneksel kilitler yapısal olarak diğer çeşitlerden daha dayanıklıdır. Tamamen anahtar kontrolü ile açılan bu sistemler, oldukça fazla yerde kullanılıyor. Bu nedenle de montajında herhangi bir çilingirden yardım alınabiliyor. Fakat diğer sistemlerde mutlaka bilir kişilerden ve firmalardan yardım alınmalıdır. 

Kapı Kilidi Fiyatları

Kapı kilidi fiyatları da tıpkı diğer ürünler gibi günden güne değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle net bir fiyat bandı söylemek yanlış olur. Ayrıca bu durumda devreye farklı kapı kilidi çeşitleri de giriyor. Çünkü kapı kilitleri çeşitlerine göre de fiyat farkı oluyor. Örneğin geleneksel, çelik kilitler diğer kilit türlerine göre daha uygun fiyatlıdır. 

Elektronik kilit modelleri ise daha farklı fiyat bandına sahiptir. Kapı kilidi fiyatları arasından belki de en yüksek olanları elektronik kilitlerdir. Bunun nedeni modelin kullanıcılarına hem yüksek güvenlik hem de konfor sağlamasıdır diyebiliriz. Çünkü elektronik kilitler güvenliğin yanında farklı özellikleri de kullanıcılarına sunabiliyor.

Kategoriler: [post_category]

Online Keşife Abone Ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Damlama Sulama Sistemi ile Tarım Verimliliğini Artırma Yolları
Akıllı Damlama Sulama...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sistem sayesinde bitkilerin…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne Yapmalı?
Doğalgaz Arıza Durumunda...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can sıkıcı durumlardan biridir. Bu tür bir…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti, kontrol altına alınması ve yangın söndürme…

Online Keşife Bültene Abone ol

Güncel Konular

Akıllı Damlama Sulama Sistemi...
Akıllı damlama sulama sistemi tarım verimliliğini artırmak için oldukça etkili…
Doğalgaz Arıza Durumunda Ne...
Doğalgaz arızaları evimizde, iş yerimizde hatta sokakta karşımıza çıkabilecek can…
Yangın Tesisatı Nedir?
Yangın tesisatı, bir yapıda olası yangın durumlarında yangının erken tespiti,…
E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
E-ticaret sitesi kurmak, günümüzde birçok kişinin ilgi duyduğu ve tercih…
E-ticaret Nasıl Yapılır? 20...
E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret, elektronik ortamda ürün veya hizmetlerin alınıp…

Dilediğiniz Makaleyi Bulun...

Online Keşif'teki çerezler hakkında?

Bu site, cihazınızda bilgi depolamak için çerezler kullanır – bazıları sitemizin çalışması için gereklidir, diğerleri ise siteyi ve reklamlarımızı geliştirmemize yardımcı olur, ancak siz izin vermedikçe gerekli olmayan çerezleri ayarlamayacağız.

Tercihlerinizde istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.